Náhradné materstvo sa v dokumente dôrazne odmieta, lebo jeho prostredníctvom "sa dieťa s nesmiernou dôstojnosťou stáva iba predmetom". Náhradné materstvo tak "vážne uráža dôstojnosť ženy a dieťaťa... Je založené na zneužívaní situácie hmotnej núdze matky". Dieťa je vždy darom a nikdy nie predmetom zmluvy, konštatuje Vatikán.
Za obzvlášť závažný a odsúdeniahodný je vo vatikánskom dokumente označený umelý potrat: ide o zločin proti životu, ktorý má "charakteristiky, ktoré ho robia obzvlášť závažným a odsúdeniahodným". Vatikán pripomína, že "obrana rodiaceho sa života je úzko spojená s obranou akéhokoľvek ľudského práva". V zozname sa ďalej spomína eutanázia a asistovaná samovražda, ktoré sú v niektorých zákonoch "zmätočne definované ako dôstojná smrť". Vatikán však pripomína, že "chorý utrpením nestráca dôstojnosť, ktorá je mu vlastná a neodňateľná".
Medzi závažné porušenia ľudskej dôstojnosti patrí aj "vyraďovanie" osôb s rôznym zdravotným postihnutím. Zoznam závažných porušení ľudskej dôstojnosti je doplnený o "digitálne násilie" a spomína "nové formy násilia šírené prostredníctvom sociálnych médií, napríklad kyberšikanu" a "šírenie pornografie a zneužívania ľudí na sexuálne účely alebo prostredníctvom hazardných hier" na internete.