Výskumom sa zaoberala profesorka Kira Birditt z Michiganskej univerzity v americkom Michigane. So svojím tímom skúmala 4 566 zosobášených alebo partnerských párov nad 50 rokov. Následne s nimi Birditt robila rozhovor každé dva roky po obdobie dvoch dekád. Otázky sa netýkali typu alkoholu, ktorý pili, ani jeho množstva.
Orientovali sa skôr na to, či pili so svojím partnerom niekedy za posledné tri mesiace. „Zistili sme, že páry, v ktorých obaja priznali pitie alkoholu za posledné tri mesiace, žili dlhšie ako ostatné páry, v ktorých buď obaja uviedli, že nepili, alebo mali nezhodné vzorce pitia, v ktorých jeden pil a druhý nie,“ uviedla Birditt.
Ak sa teda dvaja jedinci správajú podobne pri pití alkoholu, môže to byť podľa vedcov odrazom kompatibility medzi partnermi v ich životných štýloch či spokojnosti so vzťahom. „V iných štúdiách sme tiež zistili, že páry, ktoré spolu pijú, majú tendenciu mať lepšiu kvalitu vzťahu, čo môže byť preto, lebo to zvyšuje intimitu,“ prezradila profesorka.
Výsledky tiež preukázali, že mierne pitie predpovedalo lepšiu mieru prežitia medzi jednotlivcami a ich partnermi v porovnaní s ťažkým pitím. Birditt zároveň upozorňuje ľudí, aby výsledky štúdie nevnímali ako odporúčanie k väčšiemu pitiu alkoholu. To, čo je občas prospešné pre vzťah, nemusí byť totiž nevyhnutne dobré pre zdravie.