Zodpovednosť je nielen na rodičoch, ale majú ju aj správcovia pieskovísk a hygienici. Najčastejším zdrojom parazitárnych infekcií sú výkaly psov a mačiek. Na čo by sme si teda mali dávať najviac pozor? A ktoré sú základné požiadavky na údržbu pieskovísk?
O čistení a udržiavaní pieskoviska musí prevádzkovateľ viesť záznamy. Sezónou sa rozumie obdobie od 1. marca do 30. novembra kalendárneho roka. „Kontrolu pieskoviska vykonávajú odborní pracovníci regionálnych úradov verejného zdravotníctva podľa jednotnej metodiky odberu vzoriek piesku z pieskovísk na mikrobiologické a parazitologické rozbory,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR.
Ak prevádzkovateľ svoje povinnosti zanedbá, hrozí mu pokuta vo výške od 150 do 20 000 eur. „Deti nesmú zostať pri hre na ihrisku, resp. pieskovisku bez dozoru dospelej osoby. V prípade mechanického poranenia dieťaťa je potrebné podľa jeho závažnosti zvážiť ošetrenie u praktického lekára. Najmä v prípade poranenia ihlou sa treba riadiť pokynmi ošetrujúceho lekára. A podľa potreby zabezpečiť očkovanie a sledovanie zdravotného stavu dieťaťa počas šiestich mesiacov od poranenia,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR.
Dôležitá hygiena
Aby sa vaše dieťa vyhlo parazitárnemu ochoreniu, je dôležité v domácnosti dodržiavať správne hygienické návyky. „Myslite na to, že deti získajú baktérie, parazity alebo ich vajíčka nielen kontaktom s hlinou, ale aj vtedy, keď prídu do styku s pieskom či nakazeným zvieraťom,“ odporúča ÚVZ SR.
8 chorôb, ktoré striehnu na pieskoviskách, si pozrite na druhej strane.