Ako to naozaj je?
Odborníci nás ubezpečujú, že hoci pozeranie na obrazovky nepoškodzuje náš zrak natrvalo, môže viesť k nepríjemným vedľajším účinkom, najmä k takzvanému syndrómu počítačového videnia alebo digitálnemu namáhaniu očí. Syndróm počítačového videnia (CVS) je rozšírený problém, ktorý postihuje značnú časť populácie. V Spojených štátoch približne 83 % dospelých používa digitálne zariadenia viac ako dve hodiny denne, pričom viac ako polovica z nich používa dve zariadenia súčasne.
Ani deti nie sú vynechané z vystavenia digitálnym technológiám, keďže 72 % Američanov uvádza, že ich deti trávia viac ako dve hodiny denne pozeraním na obrazovky. Dospelí aj deti majú v dôsledku dlhodobého používania obrazoviek nepríjemné pocity a problémy so zrakom. V skutočnosti sú problémy súvisiace so zrakom najčastejšími zdravotnými ťažkosťami medzi pracovníkmi s počítačmi, pričom 50 - 90 % používateľov pociťuje príznaky CVS. Nepríjemné pocity majú tendenciu sa zhoršovať, čím dlhšie sa človek pozerá na obrazovku.
Príznaky syndrómu počítačového videnia
Medzi príznaky syndrómu počítačového videnia patria bolesti hlavy, únava očí, rozmazané videnie, suché oči, bolesti krku a ramien. U detí môžu ďalšie príznaky zahŕňať zníženú pozornosť, problémy so správaním a podráždenosť, čo môže brániť ich procesu učenia. Našťastie existujú kroky, ktoré môžeme podniknúť na zmiernenie namáhania očí a zmiernenie príznakov CVS.
Uistite sa, že obrazovka počítača je nastavená vo výške očí, približne 45 až 75 cm od vás. Toto umiestnenie znižuje zaťaženie očných svalov a pomáha predchádzať oslneniu od horných svetiel. Podľa vlastných preferencií nakloňte obrazovku o 10 až 15 stupňov dozadu. Tento uhol smerom nadol ešte viac zmierňuje namáhanie očí a znižuje vplyv oslnenia stropným svetlom.