Komisia spresnila, že po týchto útokoch utrpelo ukrajinské zásobovanie energiou značné škody. V reakcii na výzvu Ukrajiny o pomoc ponúkli Rakúsko, Holandsko, Nemecko a Švédsko Ukrajine 157 generátorov na výrobu elektrickej energie rôznych veľkostí. Pomoc bola skoordinovaná prostredníctvom Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany.
Na ďalšie posilnenie ukrajinskej energetickej infraštruktúry EÚ nasadila aj desať veľkokapacitných generátorov energie (výkon 1 MW) z vlastných strategických zásob rescEU, vo finančnej hodnote 3,57 milióna eur. Každý z týchto veľkokapacitných generátorov má možnosť na dodávanie elektriny do stredne veľkej nemocnice, ktorá sa ocitne v núdzových podmienkach.
Eurokomisár pre krízový manažment Janez Lenarčič v správe pre médiá uviedol, že vďaka EÚ ruský plán "vybombardovať Ukrajinu do tmy" nebude úspešný. "Únia nepretržite pracuje na udržaní dodávok elektriny na Ukrajine. Mobilizujeme novú dávku generátorov z našich rezerv rescEU, ktoré sa už ukázali ako kritický nástroj pri reakcii na núdzové situácie na Ukrajine zmietanej vojnou," uviedol eurokomisár a podčiarkol dôležitosť pripravenosti pri efektívnej reakcii na podobné krízy.
Lenarčič zároveň spresnil, že Koordinačné centrum EÚ pre reakcie na núdzové situácie (ERCC) je v úzkom kontakte s ukrajinskými orgánmi, aby v prípade potreby dokázalo poskytnúť ďalšiu pomoc.