Reklama

Čo robiť, ak niekto dostane epileptický záchvat: Rozhodujú sekundy! NEIGNORUJTE tieto odporúčania

Čo robiť, ak niekto dostane epileptický záchvat: Rozhodujú sekundy! NEIGNORUJTE tieto odporúčania

Zdroj: istock

Reklama

Pri epileptickom záchvate je dôležité zabrániť poraneniu pacienta pádom na zem alebo nárazom do okolitých predmetov. Okrem toho je potrebné zamedziť vdýchnutiu slín či zvratkov.

Upozornil na to primár neurologického oddelenia nemocnice v Levoči Ladislav Gurčík, ktorý zároveň neodporúča otvárať pacientovi násilím ústa ani vkladať do nich predmety, respektíve vyťahovať jazyk. "Odporúča sa uložiť postihnutého do polohy na bok, podložiť hlavu mäkkou podložkou, predsunúť sánku a vyčkať do skončenia kŕčovej aktivity a návratu vedomia. U známych epileptikov je pri záchvate vhodný diazepam v rektálnej forme alebo midazolam vo forme ústneho roztoku," objasnil primár.

Niekoľko hodín pred záchvatom možno podľa neho pozorovať príznaky, ako je zmena nálady, bolesti hlavy, podráždenosť alebo nespavosť. Záchvat začína náhlou stratou vedomia a pádom na zem.

Muž dostal epileptický záchvat, okoloidúci ho okradol.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Muž dostal epileptický záchvat, okoloidúci ho okradol
    Zdroj: Facebook/ Polícia Slovenskej republiky

    "Predchádzať mu môže v niektorých prípadoch výkrik podmienený kŕčom hlasiviek. Nasleduje zvýšené napätie tela a končatín v kŕči, za ktorým po niekoľkých sekundách nasledujú klonické rytmické zášklby tela s pohryzením jazyka, pomočením a pošpinením stolicou," vysvetlil Gurčík.

    Pacient má rozšírené zreničky, chrčivo dýcha a niekedy je prítomná aj pena na ústach. Celý záchvat trvá približne dve až tri minúty a po jeho doznení nastáva fáza zmätenosti.

    Vyberáme pre Vás niečo viac

    Súvisiace