Zároveň bude za znásilnenie postihnuteľný aj prípad, keď páchateľ zneužije bezbrannosť obeti, ktorá v danej chvíli nedokáže prejaviť svoju vôľu. A to napríklad z dôvodu spánku, opitosti, veku, spútania, choroby či handicapu. Ako dôvod bezbrannosti návrh zákona výslovne uvádza aj takzvaný silný ochromujúci stres.
Prijatie novely na sociálnej sieti ocenili aj viacerí ministri. "(Definícia) konečne zahŕňa medzi znásilnenie aj prípady, keď je obeť paralyzovaná alebo v bezvedomí, kóme či pod vplyvom návykových látok. Je to veľký krok pre ženské a ľudské práva," napísal minister pre európske záležitosti Martin Dvořák.
Šéf rezortu spravodlivosti Pavel Blažek ocenil, že poslanci zmeny schválili jednomyseľne a dokázali sa dohodnúť naprieč politickým spektrom. "Okrem znásilnenia je tam jednoznačne povedané, že bude platiť princíp, že do 12 rokov sa na nikoho sexuálne nesiaha... Ak bude niekto sexuálne obťažovať človeka do 12 rokov, dopustí sa trestného činu znásilnenia, nie pohlavného zneužívania, kde platili nižšie sadzby," vysvetlil minister.