Rakovina pľúc totiž môže vzniknúť aj vtedy, ak ste sa cigarety ani nedotkli. Podľa britskej organizácie Cancer Research UK až 14 % ľudí s rakovinou pľúc nikdy nefajčilo. "Ak by rakovina pľúc u ľudí, ktorí nikdy nefajčili, bola samostatným ochorením, bola by ôsmou najčastejšou príčinou úmrtí na rakovinu," upozorňuje charitatívna organizácia.
Rakovina pľúc u nefajčiarov by sa v niektorých ohľadoch mohla považovať za samostatné ochorenie v porovnaní s rakovinou pľúc spôsobenou fajčením, pretože má jedinečné molekulárne a biologické charakteristiky a reaguje inak na liečbu.
Anne Chiangová, hrudná lekárska onkologička a vedúca siete v Smilow Cancer Hospital na Yaleovej univerzite, vysvetlila: "Kedysi sme si mysleli, že všetky druhy rakoviny pľúc sú rovnaké, ale teraz chápeme, že existujú rôzne druhy. Dobrou správou je, že typy rakoviny pľúc, ktorými zvyknú ochorieť nefajčiari, sú zvyčajne spôsobené molekulárnou zmenou alebo mutáciou, ktorú možno v nádore zistiť, a sú na ne k dispozícii lieky a terapia," povedala.
Rakovina hrubého čreva: