Situáciu si môžete uľahčiť aj elektronickou rezerváciou termínov v systéme rezervácie od ministerstva vnútra. Čo všetko budete pri vybavovaní cestovného pasu potrebovať? Koľko zaň zaplatíte a na koho sa vzťahujú zľavy?
Cestovný pas vydáva Okresné riaditeľstvo Policajného zboru (OR PZ) podľa miesta trvalého alebo prechodného pobytu. Takže tam, kde žijete alebo sa najčastejšie zdržiavate. Ak v žiadosti uvediete svoje číslo mobilného telefónu alebo e-mailový kontakt, polícia vás môže prostredníctvom SMS alebo e-mailu informovať, že váš doklad je vyhotovený a pripravený na vydanie.
Ministerstvo vnútra upozorňuje, že pri ceste do destinácií, kde potrebujete pas, je často podmienkou, aby bol platný ešte minimálne šesť mesiacov od vstupu do krajiny. Ak sa teda niekam chystáte, jeho platnosť si dobre preverte. Vyhnete sa tak komplikáciám, ako aj prípadnému zbytočnému zrušeniu cesty.
Za deti mladšie ako 15 rokov podávajú žiadosť o vydanie cestovného pasu buď rodičia, alebo iní zákonní zástupcovia. V prípade straty, odcudzenia či poškodenia pasu ste povinní nahlásiť to na ktoromkoľvek oddelení dokladov OR PZ alebo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru (obvodné oddelenie OR PZ). Ak budete aktuálne v zahraničí, nahláste stratu na príslušnom zastupiteľskom orgáne Slovenskej republiky alebo EÚ.
Koho sa poplatok za cestovný pas netýka?
Ústredný portál verejnej správy Slovensko.sk upozorňuje: „Od poplatku za vydanie cestovného pasu sú oslobodení tí, ktorým sa vydáva nový pas v prípadoch, keď zmena nie je spôsobená samotným občanom. Toto zahŕňa situácie, ako napríklad chyby urobené výrobcom pasu alebo chyby urobené orgánom, ktorý pas vydal.“ Rovnako sú od poplatku oslobodené aj osoby, ktorým sa vydáva cestovný pas ako náhrada za platný pas v prípade obmedzenia alebo pozbavenia spôsobilosti na právne úkony.
Koľko zaplatíte? Čítajte ďalej →