Na modlitbách v mešite Jeni Cami sa zúčastnilo približne 100 ľudí. Svätostánok sa naposledy používal ako miesto modlitby začiatkom 20. rokov 20. storočia pred vojnou medzi Gréckom a Tureckom, ktorá viedla k výmene obyvateľstva, a v dôsledku ktorej v meste ubudlo moslimské obyvateľstvo.
"V Solúne žijem štyri roky a toto je prvýkrát, čo mám možnosť modliť sa so svojou moslimskou rodinou," povedal pre AFP 23-ročný turecký študent ekonómie. Budovu počas obradu strážila grécka polícia. Mešitu v roku 1902 naprojektoval taliansky architekt Vitaliano Poselli pre komunitu s názvom "Dönme", židov, ktorí navonok konvertovali na islam.
Dvojpodlažná budova bola v roku 1922 krátko využívaná na ubytovanie utečencov z grécko-tureckej vojny. Neskôr sa z nej stalo archeologické múzeum a mestská galéria. Grécko je prevažne pravoslávna krajina a moslimské bohoslužobné miesta sa nachádzajú najmä v Trácii na severovýchode krajiny pri grécko-tureckých hraniciach, kde žije moslimská menšina.
V Aténach bol počet moslimov od grécko-tureckej vojny zanedbateľný, ale počas utečeneckej krízy v roku 2015 ich počet výrazne stúpol, podotýka AFP. Prvá oficiálna nová mešita v Aténach bola otvorená v novembri 2020, pričom jej dokončenie trvalo viac ako desať rokov, keďže stavebný proces narazil na silný odpor pravoslávnej cirkvi, ako aj na protesty nacionalistických skupín.