Zároveň však upozornila, že v regióne strednej a východnej Európy nie je tento vývoj ničím výnimočný. Vo viacerých krajinách rastú spotrebiteľské úvery ešte rýchlejšie. Na Slovensku rastie najmä počet novoposkytnutých úverov, kým ich priemerná výška sa výraznejšie nemení.
Za vyšším počtom týchto úverov je podľa NBS najmä inflácia. Rastúce ceny totiž spotrebiteľov motivujú k urýchleniu nákupných rozhodnutí. V prospech tohto vývoja však pôsobí aj vývoj príjmov spotrebiteľov. "Po dvojročnom období, kedy mzdy rástli pomalšie ako výdavky, sa situácia začína opäť otáčať. Nákupy sú tak dostupnejšie. K rýchlejšiemu rastu portfólia spotrebiteľských úverov navyše prispelo aj približne tretinové zníženie miery konsolidácie spotrebiteľských úverov do hypoték a v menšej miere aj nižší objem čistých odpisov a odpredajov zlyhaných úverov," doplnila centrálna banka.
Z pohľadu finančnej stability je podľa NBS dôležité, že oživenie spotrebiteľských úverov nie je spojené so zhoršením ich kreditnej kvality. Rastúce úrokové sadzby sa nepremietajú do výraznejšieho nárastu podielu splátok k príjmu a nerastie ani podiel klientov s nižším príjmom alebo nižšími úsporami.