Jedným z nich bol horár Michal Mihálik, ktorý riskoval život seba a svojej rodiny, len aby pomohol počas 2. svetovej vojny siedmim americkým pilotom. Aj keď Mihálik († 89) zomrel už pred 14 rokmi, dcéra Vierka (67) nikdy nezabudne na jeho rozprávanie. Hrdinský čin predstavoval obrovské riziko, pre neho a manželku s dvoma malými synčekmi mohol znamenať aj smrť. „Každý deň bol pre nás rokom. Divím sa, ako sme to zvládli. Urobil som, čo mi kázalo svedomie,“ spomínal neskôr Michal.
Všetko sa to odohralo v Častej - Píle pri Modre, kde v hájovni Rybník pôsobil vtedy 33-ročný Mihálik ako horár. Na konci augusta 1944 začali Nemci obsadzovať Slovensko a zo zajateckého tábora v Grinave pri Pezinku pred nimi utiekli zostrelení americkí letci. Piatich z nich, Lincolna Artza, Richarda Moultona, Johna Wilsona, Geralda Howlanda a Johna Grimma, sa 2. septembra 1944 ujal horár Mihálik. V zemľanke 200 metrov za horárňou strávili dva mesiace.
Čoskoro sa k nim pridali ďalší dvaja letci, Charles Edison a Fred Oswald. „Jedlo nám naši noví priatelia nosili trikrát za deň. Primerane k vojnovej dobe bolo veľmi dobré. Najviac nám chutili slivkové gule od horárovej manželky Anny,“ prezradil po vojne Moulton. V noci letci chodili do horárne, kde sa umyli, zohriali a počúvali správy z rádia. Dni si krátili hraním kariet. Keď sa v okolí začali čoraz viac objavovať nemeckí vojaci, rozhodli sa Američania dobrovoľne opustiť úkryt.
Rozlúčili sa v noci 11. novembra a chceli sa dostať k partizánom, no všetkých onedlho pochytali. Aj Mihálika zatklo gestapo a väznili ho v Trnave. Našťastie ho prepustili, keďže sa za neho prihovoril bratislavský Nemec, ktorý k nemu chodil na jelene. Vojnu prežili aj Američania. Keď sa po oslobodení vrátili domov, písali Mihálikovi ďakovné listy.
Edison ho dokonca v roku 1946 navštívil a stal sa krstným otcom Mihálikovej dcéry Vierky. V roku 1971 prišiel znova a boli sa pozrieť aj na horáreň a zvyšky zemľanky. Za svoj odvážny čin dostal Michal po vojne ďakovný dekrét od generála a neskôr prezidenta USA Eisenhowera. U nás však ostalo jeho hrdinské konanie takmer bez povšimnutia.
Zostrelení Američania na Slovensku
- Počas druhej svetovej vojny zostrelili na našom území 53 amerických bombardérov a 8 stíhačiek.
- Desiatky letcov skončili v zajateckom tábore v Grinave pri Pezinku.
- Po vypuknutí SNP sa väčšina z nich dostala na povstalecké územie.
- 17. 9. 1944 Američania odviezli z letiska Tri Duby 15 spojeneckých letcov.
- 7. 10. 1944 evakuovali z Troch Dubov ďalších 25 letcov.
- Väčšinu zo zvyšných amerických letcov, ktorých už nestačili evakuovať, Nemci znovu zajali.