To znamená, že vnútorné hodiny žien nie sú zosynchronizované s prostredím, čo spôsobuje vnútorný zmätok, ktorý riadi mozog a hovorí mu, kedy sa má cítiť ospalý. Ženy takmer o 60% častejšie trpia nespavosťou. A podľa výskumu vedcov z Harvardovej univerzity, Stanfordovej univerzity a Southamptonskej univerzity majú vnútorné hodiny žien šesť minút náskok. Ich deň teda nemá dvadsaťštyri hodín, ale len dvadsaťtri hodín a päťdesiatštyri minút.
"Aj keď je tento šesťminútový rozdiel možno malý, je významný. Nesúlad medzi centrálnymi telesnými hodinami a cyklom spánok/bdenie je u žien približne päťkrát väčší ako u mužov. Predstavte si, že by niekomu hodiny neustále bežali o šesť minút rýchlejšie alebo pomalšie. V priebehu dní, týždňov a mesiacov môže tento rozdiel viesť k výraznému nesúladu medzi vnútornými hodinami a vonkajšími signálmi, ako je svetlo a tma," vysvetlil hlavný autor výskumu Dr. Renske Lok.
Ukázalo sa, že narušené cirkadiánne rytmy sú spojené s rôznymi zdravotnými problémami vrátane porúch spánku, porúch nálady, zhoršených kognitívnych funkcií, zvýšeného rizika obezity a cukrovky 2. typu.