"Tento sad je prvým mestským genofondovým sadom na Slovensku. Výnimočný je v tom, že je výsledkom pomologického mapovania Karpatského oblúka, teda toho, kde sa nachádzame. Starých historických krajinných štruktúr, teda kopanice, lazy, štále, staré záhrady," priblížil ovocinár a ekológ Ľudovít Vašš, ktorý odborne dohliada na výsadbu sadu už od jeho vzniku v roku 2017.
V sade s rozlohou 1,3 hektára je podľa jeho slov vysadených viacero starých odrôd ako napríklad kožovky, štrúdlovky, citrónky, marináče, rôzne renety, muškátové jablká či hrušky muškatelky, ovesnačky a zelienky. Nájdu sa tu aj čerešne srdcovky či polochrupky. "Sú tam rôzne odrody, ktoré sa už nerozmnožujú v klasických škôlkach a nedajú sa bežne zohnať. Preto je toto miesto cenné tým, že ľudia si budú môcť časom odobrať nejaký ten vrúbeľ a zaštepiť tú odrodu, ale hlavne ochutnávať zabudnuté odrody, a tak sa možno zvonu vrátia do záhrad," priblížil Vašš.
Ovocné stromy tu však podľa Gendiarovej dopĺňajú aj kríky, vlani tu vysadili rakytník, ríbezle a liesky. Svoje miesto tu majú aj záhony trvaliek. Výsadbu tento rok ozvláštnili výsadbou vinohradu a tzv. kivohradu, ako ho nazvali.
Pokračovanie na druhej strane.