V spolupráci so slovenskou zubnou pastou biela perla® a detskou zubárkou vám prinášame niekoľko užitočných rád.
Vedeli ste, že až 56 % detí do 5 rokov má aspoň jeden zubný kaz a každé šieste dieťa má viditeľne hypomineralizovanú sklovinu na stoličkách alebo rezákoch? O správnej starostlivosti o ústnu dutinu sme sa rozprávali s detskou zubárkou MDDr. Miroslavou Hadbavnou. Podľa nej za zlým stavom detských zúbkov stojí strava, nesprávna technika či frekvencia čistenia zubov, nepoužívanie dočisťovacích pomôcok a nechodenie na preventívne prehliadky k zubárovi. Práve v útlom detstve je preto podľa nej dôležité vštepiť dieťaťu pravidlá správnej starostlivosti o celú ústnu dutinu.
Ako často je vhodné umývať si zuby a na čo si dať pritom pozor?
Zuby je nevyhnutné umývať dvakrát denne – rovnako dôležité, ako vyčistiť si zuby večer, je venovať sa ústnej hygiene aj ráno. V noci sa totiž v ústach takmer vôbec netvorí slina, ktorej úlohou je zuby chrániť pred baktériami. Ráno sa preto budíme s povlakom na zuboch a baktériami, ktoré len čakajú na naše raňajky, aby sa mohli začať množiť. Cukry v jedle totiž vytvoria v ústach kyslé prostredie, v ktorom sa môže tvoriť zubný kaz. Odporúčam preto ráno používať zubnú pastu s obsahom fluoridov, ktorá vytvára ochranu a podporuje tvorbu slín, aby rozbehli svoju ochrannú a odmývaciu funkciu.
Aké zloženie by mala mať zubná pasta vhodná pre deti?
Ja odporúčam mojim malým pacientom detskú zubnú pastu :junior a :kids od slovenského výrobcu zubných pást biela perla®. Majú prírodné zloženie, a okrem fluoridov, ktoré sú dôležité v prevencii zubného kazu, ako aj v čase, keď už zubný kaz vznikol, obsahujú aj ďalšie dôležité zložky, ako napríklad xylitol. Ten má pozitívny účinok v prevencii zubného kazu, neutralizuje a redukuje zubný povlak a množstvo baktérií v slinách a v povlaku takmer o 90 %, navyše pH v sline neklesá a riziko vzniku zubného kazu je nižšie. Okrem xylitolu, obsahujú detské zubné pasty :junior pre deti od 6 rokov a :kids pre deti od 3 do 6 rokov, aj enzým glukózo-oxidáza, ktorá sa prirodzene vyskytuje v slinách a má silný antibakteriálny účinok, čím pomáha predchádzať vzniku zubného kazu.
Je potrebné umývať detské zuby hneď po vypití či zjedení sladkej dobroty či pred obedným spánkom?
Nie je to potrebné. Agresívny zubný povlak nebezpečný pre zuby sa vytvorí za 24 hodín, takže dôkladné čistenie dvakrát denne je dostatočné. Umývanie zubov tesne po jedle môže dokonca zubom uškodiť. Kombinácia zubného povlaku a baktérií v našich ústach s kyslým jedlom spôsobuje oslabenie a zmäknutie povrchu zubov. Pri čistení kefkou, na ktorú tlačíme, narúšame oslabený zub. Ak k tomu používame vysoko abrazívnu zubnú pastu, môže dôjsť k neželanému stenčeniu povrchu zuba. Mliečne či trvalé zuby by sme si preto nemali umývať skôr ako 20 minút po jedle. Mojím tipom pre zdravšie zúbky je po konzumácii sladkého vypiť pohár vody, ktorá pomôže zmyť zvyšky cukru zo zubov.
Je teda jedno, čo a kedy dieťa počas dňa zje?
Samozrejme, nie je to úplne jedno, a to najmä z pohľadu celkového zdravia a kondície dieťaťa. Čo sa však týka zdravia zúbkov a celej ústnej dutiny, je dôležité počas dňa dodržiavať základné pravidlo: vyhnite sa celodennému „zobkaniu“. Medzi jedlami musia byť dlhšie intervaly, aby slina mala dostatok času vytvoriť ochrannú bariéru zuba. Inak pri neustálom pojedaní či pití je znížené pH pod 5,5 a vyššie riziko vzniku zubného kazu.
Odkedy je možné začať čistiť zúbky sonickou kefkou? Je sonická kefka lepšia ako klasická pre deti a prečo?
Rotačná alebo sonická kefka je vhodná pre deti od 3-4 rokov, je to dôležité, aby si dieťa neublížilo. Rodič kontroluje dieťa a dočisťuje mu zuby aj po umývaní sonickou či rotačnou kefkou až do 12 rokov. Podľa štúdií sú sonické kefky šetrnejšie. Sonická kefka vyčistí zuby až o 75 % efektívnejšie než manuálna kefka. Ja odporúčam, aby ste kefky striedali a deti si občas vyčistili zuby klasicky. Je to super pre rozvoj motoriky. Mechanická, teda klasická kefka, by mala mať jemné, husté vlákna a menšiu hlavičku, ktorá vyčistí aj ťažšie dostupné miesta.
Čím čistiť medzizubné priestory, a najmä ako, keďže deti veľa trpezlivosti nemajú? Máte nejaké tipy, ako ich motivovať a naučiť ich to?
Komplexná ústna hygiena začína a končí v medzizubných priestoroch. Akonáhle sa dva zuby dotýkajú, je nutné čistiť medzizubný priestor. Použiť na to môžete medzizubnú kefku alebo flosspic (šabličku), všetko záleží od veľkosti medzizubného priestoru. Pre nadviazanie lepšej spolupráce mi pomáha dentálna hygiena. Rodič je presne inštruovaný, čo je lepšie pre jeho dieťa, a ako a s čím dočisťovať.
Prečo sa starať už o mliečne zuby, keď čoskoro aj tak vypadajú?
Úplná výmena mliečnych zubov za trvalé nastáva v období 12-14 rokov, preto je dôležité sa o mliečne zuby starať rovnako ako o trvalé. Zdravie ústnej dutiny je nevyhnutné pre verbálnu a neverbálnu komunikáciu, príjem potravy či vyjadrenie emócií a má dopad na správanie, kvantitu a kvalitu spánku a celkovo život dieťaťa. Ak dieťa pociťuje bolesť pri jedení, odmieta stravu alebo preferuje len určite potraviny. Nedostatočne prežúvanie a bolesti brucha môžu viesť k neprospievaniu v raste. Ak je mliečny chrup deštruovaný kazom, a ten sa cez korene dostáva do kosti, môže takáto infekcia postihnúť aj zárodok trvalého zuba. Preto je starostlivosť o mliečne zuby rovnako dôležitá, ako starostlivosť o trvalý chrup.
Zdravé zuby a žiarivý úsmev
Pri starostlivosti o úsmevy detí netreba zabúdať aj na tie naše. Častým problémom býva zafarbenie zubov, ktoré prirodzene nastáva po pití kávy, konzumácii zafarbujúcich jedál alebo napríklad pri fajčení. Ak hľadáte riešenie no bojíte sa, aby sa vám zuby nepoškodili a ostali zdravé aj po bielení, zvoľte si systém na prirodzené bielenie zubov biela perla :systém na domáce bielenie zubov Triple action OXI+. Tento bieliaci systém je určený pre každého na pohodlné a bezpečné domáce bielenie. Systém je šetrný k zubnej sklovine a ďasnám, pričom nespôsobuje citlivosť zubov. Svojim účinným zložením s aktívnou látkou PAP spoľahlivo odstraňuje škvrny na povrchu zubnej skloviny, ale taktiež sa účinne postará o hĺbkové znečistenia.