Prvé z úžasných umeleckých diel zobrazuje Helenu Trójsku. Krásna žena z gréckej mytológie, ktorá bola manželkou spartského kráľa Menelaosa, sa v ňom prvýkrát stretáva s trójskym princom Parisom. Helena s princom si podľa legendy padli do oka a ich následný spoločný útek tak odštartoval dlhú trójsku vojnu.
Druhá freska zobrazuje nahého gréckeho boha Apolóna, ktorý sa snaží zviesť kňažku Kassandru. Tretia maľba zachytáva Lédu, matku Heleny Trójskej. Drží v ruke labuť, predstavujúcu v skutočnosti vládcu Olympu Dia.
Vzácne poklady sa podarilo odkryť v bývalom bohatom rímskom meste Pompeje, ktoré v roku 79 n. l. pochoval smrtiaci výbuch sopky Vezuv. Namaľované sú na čiernych stenách tvoriacich pozadie. Nachádzajú sa vo zvyškoch súkromnej rezidencie na jednej z najdlhších ulíc Pompejí Via di Nola.
Fresku s Helenou Trójskou si pozrite na druhej strane.
„Tu sa ľudia schádzali na hostinu po západe slnka a mihotavé svetlo olejových lámp maľby na stene akoby rozhýbalo, najmä po niekoľkých pohároch dobrého vína,“ povedal Gabriel Zuchtriegel, riaditeľ archeologického parku v Pompejach.
Podľa Andrewa Silletta z Oxfordskej univerzity boli fresky vytvorené pravdepodobne krátko pred výbuchom sopky. Odborníci dúfajú, že novoobjavené maľby budú vystavené pre verejnosť v Pompejach, ktoré ročne navštívia takmer štyri milióny ľudí.