Dokument sa pripravoval od roku 2015 ako reakcia na migračnú krízu, ktorá zasiahla Európu. Zavádza povinné premiestnenie utečencov z takých krajín, ktoré budú vystavené migračnému tlaku. Okrem toho urýchľuje azylový proces. Pre Slovensko z neho vyplýva povinnosť prijať 285 migrantov alebo zaplatiť za každého neprijatého migranta 20-tisíc eur, čo je 5,7 milióna eur.
Vláda podľa ministra diplomacie Juraja Blanára pakt odmieta. „Opakujeme, že je potrebné sa sústrediť na posilnenie ochrany vonkajšej hranice EÚ a rovnako na intervencie a opatrenia v krajinách, odkiaľ nelegálna migrácia prichádza,“ reagoval minister.
Ku kritike sa ihneď pridali opozičné strany SaS a KDH. Kresťanskí demokrati považujú dokument za premárnenú príležitosť. „Takzvanú povinnú solidaritu nepovažujeme za spravodlivú. Nezohľadňuje migračné tlaky v jednotlivých členských štátoch a solidaritu, ktorú napríklad aj Slovensko prejavilo voči odídencom z Ukrajiny,“ povedal podpredseda KDH Viliam Karas.
„Iba občania Slovenska a nimi poverení politici by mali rozhodovať o tom, kto sa bude zdržiavať na území Slovenska,“ vyhlásil čestný predseda a líder eurokandidátky liberálov Richad Sulík. Pripomenul, že nová legislatíva neobsahuje azylové centrá mimo Európskej únie. Europoslanci za PS sa pri hlasovaní zdržali. Podľa podpredsedu progresívcov Tomáša Valášeka to treba chápať ako nesúhlas s paktom. „Na rozdiel od vlády, ktorá nechce žiadnu reformu, my ju chceme. Nemôžeme však súhlasiť s povinným presídľovaním žiadateľov, ktoré je nefunkčné. Nemôžete prinútiť ľudí zostať v nejakej krajine, ak v nej nechcú žiť. Tiež nám vadí návrat migrantov do takých krajín, kde by im hrozilo týranie,“ doplnil Valášek.