Ako máme postupovať pri ich úprave, aby nám chutili a aby sme si tiež nespôsobili úraz? Alebo nebodaj nepoškodili samotný drahý gril? A odkedy je povolené začať opekať v prírode?
Grilovanie je proces prípravy jedla na mriežke nad ohňom alebo uhlíkmi. Jedlo sa griluje na otvorenom plameni alebo horúcich uhlíkoch, ktoré sa nachádzajú pod mriežkou. „Spaľovaním - rozkladom tuku pri vysokej teplote (nad 200 °C) - pri kvapkaní tuku z mäsa na žeravé uhlie vznikajú polyaromatické uhľovodíky (PAU), čo sú karcinogénne látky. Vplyvom vysokej teploty pri grilovaní potraviny dochádza k zmene proteínov (v prípade červeného mäsa, hydiny i rýb) a k vzniku karcinogénnych látok - heterocyklických amínov, preto je dôležité grilovanie pri miernejšej teplote,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva SR.
S čím na gril?
Vôňa pečeného mäsa je veľmi lákavá. Aj keď ugrilovať sa dá teoreticky čokoľvek, podľa špecialistov na grilovanie je dobré zvážiť druh mäsa. Z bravčového sú najvhodnejšie: krkovička, rebrá, pliecko. Menej vhodné sú suché anatomické časti - karé a stehno.
Z hovädziny sa najčastejšie objavuje vo svetle žeravých uhlíkov roštenka. Dajte šancu aj mletým mäsám, ktoré sú pomerne nenáročné na grilovanie a dokážu dobre absorbovať prímes byliniek a korenín. Najťažšia je z tohto pohľadu hovädzina, najmä hrubé kusy s kosťou. Pri klasickom grile sa používajú na dosiahnutie potrebného tepla brikety alebo drevené uhlie.