Antropológovia predpokladajú, že zabíjanie ženských obetí priviazaním krku k nohám ohnutým za chrbtom mohlo byť kultúrnym fenoménom v Európe na konci doby kamennej.
Archeológovia objavili telá dvoch žien, ktoré boli pravdepodobne obetované medzi rokmi 4000 a 3500 pred n. l., pochované v neolitickom hrobe na území dnešného Francúzska.
Autori vyhľadali existujúce štúdie o podobných prípadoch nezvyčajných pohrebných praktík v Európe doby kamennej s neobvykle uloženými telami. Narazili na ďalšie štúdie o troch ženách v hrobe v stredne neolitickom súbore Saint-Paul-Trois-Châteaux vo Francúzsku.
Podľa analýzy pozostatkov nájdených na tomto nálezisku boli dve z troch žien zavraždené uškrtením pomocou povrazov a polohovou asfyxiou. Poloha jednej ženy naznačuje, že mohla byť pochovaná zaživa. Analýza ďalej naznačuje, že osoby boli úmyselne usmrtené tak, že ich najprv zviazali s krkom ohnutým za chrbtom a priviazali k nohám, a potom ich pravdepodobne ešte zaživa zasypali zeminou.
Autori zhodnotili existujúcu antropologickú a archeologickú literatúru a našli správy o podobných pohreboch zo štrnástich lokalít v Európe.
"Tento kultúrny fenomén sa mohol v strednej Európe diverzifikovať a štruktúrovať rôznym tempom počas takmer dvoch tisícročí, kým vyvrcholil koncom stredného neolitu," domnievajú sa autori z Francúzska.
Spôsob krutého zabíjania pravdepodobne vznikol ako obetný zvyk pred nástupom poľnohospodárstva a neskôr sa používal na obety spojené s poľnohospodárstvom v období neolitu.