Dva z nich navrhujú legalizáciu interrupcií do 12. týždňa tehotenstva - v súlade s európskymi normami. Ďalší navrhuje dekriminalizáciu pomoci žene pri umelom prerušení tehotenstva. Štvrtý zachováva zákaz interrupcií vo väčšine prípadov, ale umožnil by ukončiť tehotenstvo, ak by bol plod poškodený. Toto právo v roku 2020 eliminovalo rozhodnutie ústavného súdu.
Predpokladá sa, že prípravy návrhov zákona zaberú týždne alebo aj mesiace. Súčasne sa očakáva, že konzervatívny prezident Andrzej Duda, ktorého funkčné obdobie trvá ešte rok, ich bude vetovať. Takto postupoval aj v marci, keď vetoval návrh zákona, ktorý by sprístupnil voľný predaj núdzovej antikoncepcie pre ženy a dievčatá od 15 rokov.
V súčasnosti sú interrupcie v Poľsku povolené iba v prípadoch znásilnenia alebo incestu, alebo ak je ohrozený život alebo zdravie ženy.
AP vo svojej správe približuje, že podľa poľského ministerstva zdravotníctva bolo v roku 2022 v poľských nemocniciach vykonaných 161 interrupcií. Zástancovia potratov však odhadujú, že potrat v Poľsku každoročne podstúpi približne 120.000 žien - väčšinou užitím tzv. interrupčných tabletiek zakúpených v zahraničí.
V Poľsku pritom platí, že ženy, ktoré sa samy pokúsia o umelé prerušenie tehotenstva, nie sú potrestané, ale každému, kto im pomáha, môže hroziť až trojročné väzenie. Zástancovia ochrany reprodukčných práv tvrdia, že výsledkom tohto stavu je, že lekári odmietajú ženy aj v prípadoch, keď by interrupcia bola legálna. Lekári sa totiž obávajú prípadných právnych následkov pre seba samých.