Pri prieskume Antarktídy sa skupine vedcov z Arizonskej štátnej univerzity podarilo objaviť 13 nových vírusov. Podľa ich zistení by prenášačmi mali byť tulene, no 2 z týchto vírusov by mohli predstavovať hrozbu pre ľudí, informuje portál TN.cz.
"Vírusy sú všade. Sú najrozšírenejšou entitou vo vesmíre. Ale napriek tomu sú jednou z vecí, o ktorých vieme najmenej. Dokonca ani nevieme, že väčšina z nich existuje," zdôraznila autorka štúdie Melanie Regneyová, ktorú citovala televízia NDTV.
Zistenia vedcov však neveštia nič dobré. Je podľa nich totiž dôležité poznamenať, že v dôsledku topenia ľadovcov môžu postupne ožívať jednotlivé vírusy pochované pod ľadom v Antarktíde. Dokoncie, niektoré takzvané "zombie vírusy" by mohli vyvolať údajne globálnu katastrofu!
"Antarktída ako kontinent je veľmi neporušená. Je jediná, ktorá ešte zostala bez väčšieho zásahu človeka, takže o nej vieme veľmi málo. Preto je štúdium evolučného aspektu tamojších vírusov dôležité na pochopenie fungovania ekosystému," dodala Regneyová.
Tím vedcov pracoval so vzorkami tkanív z troch druhov antarktických tuleňov. Vedci potom porovnali genómy vírusov získaných z tkanív tuleňov s genómami známych papilomavírusov. Týmto spôsobom objavili 13 nových druhov.