Stále sedíte a málo spíte? Ak si k tomu pripočítate aj toto, bude zle! Štúdia, ktorá sa uskutočnila počas deviatich rokov a na ktorej sa zúčastnilo takmer 290 000 účastníkov (vrátane 13 000 s depresiou), sa zamerala na nasledujúce faktory životného štýlu:
- mierny príjem alkoholu
- zdravá strava
- pravidelná fyzická aktivita
- zdravé spánkové návyky
- žiadne fajčenie
- nízka až stredná miera sedavého životného štýlu
- pravidelná sociálna interakcia
Najvýraznejší pomocník je spánok
Autorka štúdie Barbara Sahakian zdôrazňuje úlohu, ktorú môžu jednotlivci zohrať pri znižovaní rizika depresie. Tvrdí, že je dôležité uprednostňovať duševnú pohodu a pestovať zdravé návyky najmä u dospievajúcich, kde miera depresie stúpa. Je dôležité uvedomiť si, že hoci zmeny (pravidelne a dostatočne spať, prestať fajčiť, zdravšie sa stravovať atď.) životného štýlu môžu výrazne znížiť riziko depresie, nemusia byť všeliekom pre každého.
Treba brať do úvahy individuálne rozdiely a obmedzenia súboru účastníkov štúdie, ktorý bol zdravší ako všeobecná populácia. Dobrou správou je, že nemusíte dokonale dodržiavať všetky tieto návyky, ale kombinácia faktorov životného štýlu môže stále znamenať podstatný rozdiel. Spomedzi týchto faktorov sa najvýraznejšie zníženie rizika depresie prejavilo pri dostatočnom spánku (7 až 9 hodín za noc), a to o 22 %.