Výhodou slovenských povstalcov bolo, že sa mohli spoľahnúť na akú-takú podporu vlastného letectva, aj keď najmä na začiatku Povstania boli k dispozícii iba staré dvojplošníky potiahnuté plátnom. O to väčšia bola odvaha letcov, ktorí v nich nasadzovali životy.
Keď Nemci začali obsadzovať Slovensko, na povstaleckom území ostal jediný letecký útvar, Letecká škola na letisku Tri Duby (dnes Sliač). Vo výzbroji mal najmä dvojplošníky Letov Š-328 a Avia B-534. Veľkou pomocou bol prílet dvoch stíhačiek Messerschmitt Bf 109G, s ktorými slovenskí piloti predtým odleteli do Sovietskeho zväzu a 6. septembra 1944 sa vrátili.
Príslušníci Kombinovanej letky bojovali sami až do príchodu 1. československého stíhacieho pluku zo ZSSR. Ten so sovietskymi stíhačkami Lavočkin La-5FN ovládol povstalecké nebo. Je zázrakom, že Kombinovaná letka stratila pri bojovom lete iba jedného pilota - Michala Iľovského.
Kombinovaná letka
- Počas SNP vykonala 350 bojových letov.
- Jej piloti zostrelili 7 nepriateľských lietadiel.
- Zhodili 22,5 tony bômb.
- Poškodili alebo zničili 5 tankov, 12 delostreleckých batérií a 35 nákladných áut.
Desiatnik Rostislav Kazanský
Bol pozorovateľom v dvojmiestnom Letove Š-328, keď ho 5. septembra 1944 zasiahla strela z guľometu do hlavy. Ako zázrakom prežil, musel sa však od začiatku učiť jesť, hovoriť, chodiť a písať.
V roku 1949 sa oženil so svojou ošetrovateľkou. V roku 1952 však dostal zápal mozgových blán, staré rany sa mu otvorili.Zachrániť ho mohla operácia v Prahe, ale od nového režimu sa pomoci nedočkal. Zomrel 3. septembra 1952, deň predtým, ako sa mu narodil syn.
Dôst. zástupca Matej Beznák
Dva dni po Kazanskom mal tiež namále. Letel ako pozorovateľ v Letove Š-328, keď na neho 7. septembra 1944 zaútočil modernejší nemecký Focke-Wulf Fw 189. Pilot Žálik však vynikajúco manévroval a Beznák dokázal nemecké lietadlo zasiahnuť guľometom.
Zástavník František Cyprich
Dosiahol posledný zostrel na dvojplošnej stíhačke na svete, keď 2. septembra 1944 na Avii B-534 zostrelil maďarský transportný Junkers Ju 52.
Rotník Rudolf Božík
Vyznamenal sa 10. septembra 1944, keď Nemci podnikli veľký nálet na Tri Duby. Postavil sa im osamotený Božík na Bf 109G. Napriek tomu, že mu nefungovali zbrane, trikrát zaútočil na nemecké bombardéry, aby im narušil formáciu a zabránil presne zhodiť bomby.