V jednom z nich je dodnes zachovaná rokoková Lekáreň U Červeného raka, doložená z roku 1773, kde si môžete kúpiť vstupenky do Michalskej veže a prezrieť si aj historické nádoby na uchovávanie liečiv. Oslovili sme mesto s otázkou, prečo sa zachovala výška vstupného, keď exponáty už nie sú súčasťou veže, do uzávierky sa však nevyjadrili.
Michalská veža
Jedna z dominánt centra Bratislavy s vyše 700-ročnou históriou a posledná zachovaná z pôvodne štyroch mestských brán, bola postavená skôr, ako sa Bratislava v roku 1291 udelením mestských privilégií oficiálne stala mestom. Po rekonštrukcii rešpektuje chronológiu vývoja veže, pričom najstaršie etapy sú prezentované v jej najnižšej a najstaršej časti. Stúpanie nahor je analógiou prechodu jednotlivými etapami vývoja veže až k súčasnosti.
Múzeum Mesta Bratislavy
"Ako napovedá samotný názov výstavy, Michalská veža: Po rekonštrukcii, múzejným exponátom sa stáva samotná veža a jej pamiatková obnova. Vzhľadom na zvolenú tému boli preto intervencie do priestoru prostredníctvom vystavených exponátov minimálne. Ide o bežný prístup, aký možno vidieť u podobných stavieb napríklad v Prahe (Staromestská mostecká veža, Malostranská mostecká veža či Prašná brána)," hovorí Vladimíra Kišša Gahérová, vedúca oddelenia komunikácie a marketingu.
"Hlavným cieľom výstavy bolo vyzdvihnúť kvality pamiatky, nie ich prekrývať iným, monotematickým obsahom. Napriek tomu môžu návštevníci a návštevníčky veže vidieť aj viacero cenných historických exponátov, napríklad fragmenty pôvodnej cibuľovej strechy, originál poškodeného renesančného znovu z roku 1589 či rebrík a veko zo zvonice veže, ktoré pochádzajú z 18. storočia."
Ako ďalej uvádza: "Súčasťou výstavy je tiež nová audiovizuálna a interaktívna vrstva, ktorá tému pamiatkovej obnovy veže atraktívnou formou sprostredkúva širokej verejnosti. V rámci aktuálneho cenníka MMB ponúka aj formy zľavneného vstupu, počas špeciálnych podujatí ako Bratislavské mestské dni je zároveň vstup zdarma."