Podľa Guinnessovej knihy rekordov je najstarším žijúcim človekom Maria Branyas Morera vo veku 117 rokov, pričom za najstaršieho muža na svete bol nedávno vyhlásený Brit vo veku 111 rokov, píše LADbible. Ľudia sú teda zjavne schopní vydržať na tejto planéte vcelku dlhý čas. Ako dlho je teda podľa vedcov možné, aby sme žili?
Je naozaj zložité to presne povedať, pretože mnohé navrhované "maximálne dĺžky ľudského života" sa v priebehu desaťročí menili. Richard Faragher, profesor gerontológie na Brightonskej univerzite, vo svojej štúdii píše, že v roku 1921 bolo preukázané, že vek nad 105 rokov je nemožný. "Odvtedy sa odhadovanie hraníc dlhovekosti kritizuje, pretože každá doteraz navrhnutá 'maximálna hranica' dĺžky života bola prekročená," vysvetľuje.
Napríklad najstarší človek sa dožil neuveriteľných 122 rokov a 164 dní. Jeanne Calmentová zomrela ešte v roku 1997 a jej rekord zatiaľ nebol prekonaný. A práve jej vek je najbližšie k veku, ktorého sa podľa vedcov môžu ľudia dožiť. Všeobecne sa uznáva, že súčasná hranica nášho života je približne 120 rokov.
"[Ak] sa pozrieme na to, ako naše orgány s vekom slabnú, a porovnáme túto rýchlosť úbytku s vekom, v ktorom prestanú fungovať, väčšina výpočtov naznačuje, že orgány budú fungovať len do veku približne 120 rokov priemerného človeka," napísal Faragher.
Týchto 120 rokov však nie je definitívnou hranicou, niektorí vedci sa domnievajú, že by sa ľudia mohli dožiť až 150 rokov - ak by teda niekto vôbec chcel žiť tak dlho.