Hľadajte QR kód
Podľa Petra Mareka chceli u záujemcov vzbudiť pocit, akoby stáli priamo v banskom hrade a mohli sa v ňom ľubovoľne pohybovať. „Použili sme technológiu rozšírenej reality, ktorá v takomto rozsahu zatiaľ na Slovensku nie je,“ doplnil Marek. Vďaka virtuálnej realite sa záujemcovia dozvedia od sprievodcu rytiera množstvo informácií o tom, čo sa na hrade dialo, či rôzne príbehy ľudí, ktorí tam žili.
Mohutnú siluetu banského hradu uvidia turisti už vtedy, keď na kopec Glanzenberg zacielia smartfónom zo štiavnickej kalvárie, od Starého zámku a z Javiska pri Červenej studni. Na týchto miestach nájdu tabuľu s QR kódom, cez ktorý si aplikáciu stiahnu. No pri návšteve archeologickej lokality uvidia hrad zblízka aj zvnútra. Navyše, v mobile sa objavia aj vykopané archeologické nálezy.
Významná lokalita
Od 13. storočia sa táto lokalita zmenila na hrad. Postupne sa vybudovalo opevnenie, múry aj valy. Hrad bol pravdepodobne jediným banským hradom na Slovensku. Posádka 50 chlapov v ňom strážila vykopanú rudu pred zbojníkmi. Nachádzal sa tam mlyn na drvenie rudy, ale aj metalurgická pec, kde vytavili vzácne kovy v podobe zlata a striebra.