Johnson už niekoľko týždňov čelí tlaku zo strany Bieleho domu aj viacerých kongresmanov, aby dal o balíku pomoci hlasovať. Senát Kongresu USA ho odobril už vo februári, v Snemovni reprezentantov ho odvtedy blokujú republikáni, ktorí tam majú tesnú väčšinu mandátov.
Republikáni medzičasom v stredu zverejnili znenie troch návrhov zákonov, ktoré predpokladajú pomoc vo výške 60,8 miliardy dolárov pre Ukrajinu, 26,4 miliardy dolárov pre Izrael a 8,1 miliardy pre spojencov USA v Indo-pacifickom regióne vrátane Taiwanu.
Znenie štvrtého zákona, ktorý sa zameriava na riešenie ďalších priorít americkej zahraničnej politiky, vydajú neskôr v priebehu dňa. Toto opatrenie by umožnilo napríklad predaj zmrazených majetkov ruských oligarchov.
"Očakávame, že hlasovanie o konečnom schválení týchto zákonov sa uskutoční v sobotu večer," uviedol Johnson s tým, že zákonodarcom dá 72 hodín na preskúmanie legislatívy.
Johnson ešte v pondelok večer po stretnutí republikánov uviedol, že snemovňa sa bude zaoberať celkovo štyrmi návrhmi zákonov, pričom o každom z týchto opatrení bude hlasovať osobitne. Podľa agentúry AP sa tento balík bude líšiť od toho, ktorý pôvodne schválil Senát, čo znižuje šance na jeho konečné schválenie v Kongrese.
Americký prezident Joe Biden v stredu vyjadril podporu balíku pomoci pre Ukrajinu a Izrael predstaveného republikánmi v Snemovni reprezentantov. Biden súčasne vyzval na jeho urýchlené prijatie, informuje TASR podľa správy agentúry AP.