Podľa správy agentúry AFP Nelson počas híringu na pôde amerického Kongresu informoval, že Čína najmä za posledných 10 rokov dosiahla mimoriadne pokroky, ktoré sú však "veľmi, veľmi tajné". Dodal, že v NASA panuje presvedčenie, že veľká časť tzv. civilného vesmírneho programu Číny je vojenským programom.
"Chcel by som, aby sa Čína, čínsky vesmírny program, spamätala a pochopila, že civilný priestor je určený na mierové využitie. Ale nevideli sme, že by to Čína demonštrovala," dodal Nelson.
Doplnil, že podľa jeho názoru sú teraz Spojené štáty zapojené do "pretekov" s Pekingom. Tlmočil tiež svoje obavy, že Čína si bude nárokovať Mesiac ako svoje územie, ak tam pristane ako prvá. Zdôraznil preto, že USA musia uspieť v pristátí na Mesiaci skôr.
Na otázku jedného kongresmanov o dôsledkoch možnej straty vedenia Spojených štátov vo vesmíre v prospech Číny, Nelson uviedol, že by sa to nemalo stať. Upozornil však súčasne: "Musíme však byť realisti. Čína do toho investuje veľa peňazí.... Myslím, že by sme naozaj nemali poľaviť v ostražitosti."
Spojené štáty plánujú pristátie astronautov na Mesiaci v roku 2026, a to v rámci misie Artemis 3. Čína tam plánuje poslať ľudí do roku 2030. Nelson počas vypočúvania pred výborom pre rozpočtové prostriedky Snemovne reprezentantov prezentoval potreby NASA na fiškálny rok 2025.