Veterinári preto odporúčajú preventívne chrániť svojich štvornohých miláčikov pri cestovaní do zahraničia. Liečba ochorenia je mimoriadne náročná a zdĺhavá, píše Blesk.cz. Chorý pes navyše chorobu ďalej šíri. Komáre sú prenášačmi nepríjemného parazita. Vo chvíli, keď komár nasaje psovi krv, infikuje ho zárodkami, ktoré sa v tele zvieraťa v priebehu niekoľkých mesiacov vyvinú na dospelé červy. Tie môžu dosiahnuť dĺžku až 30 cm. Dospelé parazity potom produkujú nové larvy, ktoré sa prostredníctvom komára dostávajú do tiel ďalších psov.
Blesk píše aj o prípade pani Kateřiny (44) z Českej Lípy, ktorá má skúsenosti so srdcovými červami u svojej fenky Fíbí. Svoju zvieraciu kamarátku si priniesla z útulku pre psov, kde jej povedali, že trpí dirofilariózou a treba ju liečiť. To však ešte nevedeli, aký vážny je jej stav.
Ochorenie, odborne nazývané dirofilarióza, spôsobuje psí parazit, ktorým sa Fíbí nakazila v Rumunsku, odkiaľ pochádza. V dôsledku infekcie sa v psom tele rozrástli červy a zahniezdili sa jej v pľúcach. "Neodradilo nás to od toho, aby sme si ju adoptovali. Žiadny pes nemôže za to, z akých podmienok pochádza. Fíbí mala šťastie, že ju našli pracovníci útulku v Rumunsku a priviezli ju do Českej republiky, kde sa mohla začať liečiť," hovorí Kateřina, ktorá pracuje ako zdravotná sestra.
Kontrolné vyšetrenie u lekára neodpadlo dobre. Aj po mesiaci boli jej testy na srdcové červy pozitívne. Fíbí musela podstúpiť ďalšiu liečbu, inak hrozilo, že zomrie. Jej majiteľka bez váhania súhlasila s navrhovanou liečbou a jej úhradou vo výške desiatok tisíc eur.
V krajine sa však žiadny vhodný liek nenašiel, a tak Kateřina s dcérou pátrali, či je dostupný v zahraničí. "Nakoniec sme mali veľké šťastie, pretože naša pôvodná veterinárka ho zohnala cez známeho lekára na Slovensku," hovorí Kateřina. Po prvej dávke sa ale stav fenky nezlepšil. Nemala chuť do jedla ani do pitia a okrem častého močenia mala aj zrýchlené dýchanie.
Viac sa dočítate na druhej strane →