Odborníci tvrdia, že vyšší vek oteckov a najmä prvootcov môže byť pre výchovu dieťaťa prospešný. Starší otcovia majú väčšiu pravdepodobnosť lepšieho pracovného zázemia a stabilného ekonomického postavenia. Starší otcovia sa už stávajú spoločenským fenoménom. V čom spočívajú riziká a čo je v tomto trende prospešné?
Podľa prieskumov vek otca v priebehu niekoľkých desaťročí stúpol. Ukazuje sa to najmä vo vyspelých krajinách. Hoci vek otca sa dlho nepovažoval za dôležitý, štúdie z ostatných desaťročí dokazujú, že aj muži majú biologické hodiny. Dokonca tvrdia, že čím starší otec, tým viac ochorení bude mať dieťa, pretože spermia bude obsahovať viac genetických mutácií.
Odborníci na genetiku z Islandu navyše spočítali, že riziko genetických mutácií odovzdávaných z otca na potomka sa od puberty každých 16,5 roka zdvojnásobuje. Ak v dvadsiatke otec dieťaťu odovzdá 25 mutácií, v 65 rokoch je to už 65 mutácií. Podľa výsledkov Islanďanov až 97 percent genetických mutácií pochádza od starších otcov.
„Áno, aj vek muža má vplyv na zdravie dieťaťa. U mužov vo veku 60 rokov sa zvyšuje v spermiách riziko bodových mutácií, čo sa môže prejaviť náhodným dominantným ochorením u dieťaťa (napr. achondroplázia, polycystické obličky a pod.). Čo by mal 60-ročný muž robiť, aby riziká v prípade, že sa chce stať otcom, zmiernil? Neexistuje nič konkrétne, čo by mohlo zvrátiť vývoj genetického potenciálu v spermiách. Jediné odporučenie, ktoré prispeje k dobrému fungovaniu rodiny s malým dieťaťom, je zdravý životný štýl oboch rodičov,“ vysvetľuje Peter Harbulák, gynekológ, vedúci lekár GIN-FIV a špecialista reprodukčnej medicíny.