Strana kritizuje aj to, že Slovensko nemá dostatok finančných zdrojov na pokrytie nových 13. dôchodkov. „Sociálna poisťovňa už v tomto roku musí byť dofinancovaná sumou 1,6 miliardy eur zo štátneho rozpočtu a štátny rozpočet si musí tieto peniaze požičať,“ pripomenul poslanec Marián Viskupič z SaS.
Analytik INESS Radovan Ďurana takisto nadšením neoplýva. „13. dôchodky boli politickým nástrojom použitým vo voľbách. My máme deficit 8 miliárd eur a na žiadnu takúto veľkú dávku nemáme priestor. Jej schválenie komplikuje cestu vlády za znížením deficitu na udržateľnú úroveň,“ povedal pre Nový Čas.
Naopak, proti nebolo KDH, ktoré si však vyžiadalo i niečo na revanš. „Erik Tomáš poslancom za KDH garantoval, že neotvorí a nezníži druhý pilier. Zásahom do druhého piliera by totiž podľa KDH vláda obrala svojich občanov o ich úspory. Minister rovnako garantoval poslancom KDH, že zachová inštitút daňového bonusu a nepodporí dvíhanie daní a odvodov z dôvodu pokrytia 13. dôchodkov,“ vyhlásil predseda hnutia Milan Majerský.