Uviedla to vo štvrtok v priestoroch Slovenského národného múzea v Bratislave astronómka Jana Plauchová z Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom.
"História kozmických rakiet sa začala písať už počas druhej svetovej vojny," povedala Plauchová. Zariadenia, ktoré sú schopné lietať do vesmíru vznikli z rakiet používaných v armáde. Upozornila však, že prvé rakety často vybuchovali krátko po štarte.
Pripomenula aj rivalitu medzi USA a bývalým Sovietskym zväzom v oblasti výskumu vesmíru. "Obe mocnosti sa usilovali poslať človeka do vesmíru čo najskôr, avšak technika bola v tom čase dosť nespoľahlivá," povedala. Vedci tiež pracovali na úlohách, ako ľudské telo zvládne bezváhový stav či nedostatok kyslíka.
Prvé živé tvory vo vesmíre boli vínne mušky, neskôr tam boli vyslané aj stavovce. Spojené štáty podľa Plauchovej posielali opice, ktoré sú podobné človeku, Rusi psy. Zvieratá absolvovali výcvik vrátane tréningu na centrifúge či konzumácie špeciálnej stravy. Počas letu mali obleky, ktoré merali životné funkcie. Psík Lajka odštartoval v rakete Sputnik 2 v roku 1957, let však neprežil.