Výcvik trval viac než rok. Budúci kozmonauti trénovali na centrifúge, aby si zvykli na preťaženie a zmiernili riziko straty vedomia. "Takisto sa overila schopnosť zostupu návratovej kabíny po balistickej dráhe," uviedla.
Gagarina do vesmíru vyniesla nosná raketa a kozmonaut mal v kabíne Vostok len sedieť. Stále podľa Plauchovej nebola zodpovedaná otázka, či sa človek vo vesmíre "nezblázni", či mozog funguje aj v bezváhovom stave.
Pripomenula tiež ťažkosti pri návrate kozmickej lode na Zem vrátane práce brzdiaceho motora. Za najzávažnejší problém označila skutočnosť, že sa kabína pri návrate neoddelila od prístrojového úseku kozmickej lode - zostala spojená káblom. "Prístrojový úsek počas klesania do kabíny niekoľkokrát narazil. Otáčajúca sa kozmická loď nemala správnu polohu pre brzdenie v atmosfére. Hrozilo, že sa pri zahrievaní počas návratu roztaví," napísala v roku 2019 na portáli Astrin.
Nakoniec sa však kábel oddelil, návratový modul zaujal správnu polohu a kozmonaut sa vo výške sedem kilometrov nad Zemou katapultoval. Gagarin pristál pomocou padáku približne 25 kilometrov juhozápadne od mesta Engels v ruskej Saratovskej oblasti. Tento kozmonaut a letec zahynul 27. marca 1968 pri leteckej havárii stíhačky MiG-15 neďaleko dediny Novosiolovo vo Vladimirskej oblasti.