"Malo sa tak udiať už pred 50 rokmi, vďaka čomu by bolo zadefinované územie, ktorému by patrila patričná ochrana. Archeologickým výskumom môžeme získať reálne podklady na to, aby sa rozšírilo pásmo ochrany celého územia v okolí pamätníka," zdôraznil primátor Ján Nosko.
Keďže patričné pamiatkové ochranné pásmo v okolí pamätníka doposiaľ chýbalo, v jeho okolí je v súčasnosti zástavba rodinných domov. Umožnili to zmeny a doplnky územného plánu mesta z roku 1999.
"V roku 2015, v prvom roku môjho pôsobenia vo funkcii primátora, sa nám podarilo schváliť nový územný plán, ktorý okolie masového hrobu v Kremničke začal chrániť a nedovoľoval ďalšiu výstavbu. Podľa zákona však aj nový územný plán musel akceptovať všetky dovtedy právoplatne vydané územné rozhodnutia, vrátane povolenia na vybudovanie novej ulice v blízkosti tohto pietneho miesta. To, že tu vyrástli domy, je niečo, čomu sme zabrániť nevedeli a nemôžeme niesť zodpovednosť za tých, ktorí v roku 1999 výstavbu na tomto mieste povolili," vysvetlil Nosko.
Ako dodal, Krajská prokuratúra v Banskej Bystrici im doručila podnet o nedostatočnej právnej ochrane danej lokality. S návrhom, aby mesto bez zbytočného odkladu vydalo rozhodnutie o stavebnej uzávere, sa plne stotožňujú.