Investícia do dlhopisov môže byť pri správnom výbere skvelý spôsob, ako pri vysokej miere bezpečnosti zhodnocovať svoje úspory. Sú totiž značne stabilnejšie oproti iným investíciám, napríklad do akcií. Ďalšou z výhod investovania do dlhopisov je skutočnosť, že v mnohých prípadoch môžu poskytovať pravidelné príjmy, čo môže byť obzvlášť príťažlivé pre tých, ktorí si chcú navýšiť svoj mesačný príjem a životný štandard.
Lenže, ktorý dlhopis je ten správny pre vás? Dôležité je zvážiť niekoľko kľúčových faktorov. Parametre dlhopisov by mali vyhovovať najmä vašim finančným cieľom a tolerancii k riziku. Tu je niekoľko tipov, ako si vybrať a na čo si dávať pozor.
Časový horizont a spôsob vyplácania výnosov
Pri výbere dlhopisu je nevyhnutné zvážiť nielen potenciálny výnos, ale aj časový horizont investície a mechanizmus vyplácania výnosov. Zásadnou otázkou je, na akú dobu môžete svoje financie investovať bez toho, aby ste ich potrebovali. Či už ide o krátkodobé ciele alebo dlhodobé finančné plánovanie, dĺžka investície by mala korešpondovať s vašimi potrebami.
Spôsob vyplácania výnosov môže na druhú stranu výrazne ovplyvniť váš štandardný bežný príjem. Dlhopisy môžu poskytovať výnosy v rôznych intervaloch. Niektoré vyplácajú profit na konci investičného obdobia, iné zase raz ročne, kvartálne alebo dokonca pravidelne každý mesiac. Táto flexibilita vám umožní prispôsobiť príjem z investícií vašim pravidelným výdavkom a finančným záväzkom.
Výška výnosu
Dlhopisy s fixným výnosom sú obľúbenou voľbou pre tých, ktorí hľadajú bezpečnejší typ investície, pretože ponúkajú predvídateľnosť a istotu vo výške výnosov. Na druhej strane, dlhopisy s variabilným výnosom môžu priniesť vyššie výnosy, no táto flexibilita so sebou prináša aj vyššiu mieru rizika a neistoty, pretože výnosy z takýchto dlhopisov môžu kolísať. Dôležité je preto zvážiť potenciál vyšších výnosov voči možnosti nestability a neistoty, ktorú takéto investície prinášajú.
Zabezpečený a nezabezpečený dlhopis
Pri výbere dlhopisov je rovnako dôležité posúdiť, či ide o zabezpečený alebo nezabezpečený dlhopis. Zabezpečené dlhopisy poskytujú veľmi vysokú mieru bezpečnosti, pretože sú kryté konkrétnym majetkom alebo aktívami emitenta (subjekt, ktorý dlhopisy vydáva). To znamená, že v prípade neschopnosti splácania dlhu či výnosov môžu držitelia dlhopisov očakávať kompenzáciu práve z týchto aktív a majetku.
Naopak, nezabezpečené dlhopisy podobnú ochranu neponúkajú, a preto je veľmi podstatná analýza subjektu, ktorý dlhopisy vydáva. Posudzovať by sa mal typ subjektu, jeho finančná stabilita, obchodné aktivity a bezpečnosť odvetvia, v ktorom pôsobí. Zváženie týchto parametrov je kritické, aby sa predišlo možným stratám, ku ktorým by mohlo dôjsť v prípade, že emitent prestane plniť svoje záväzky voči investorom.
Zabezpečené dlhopisy s mesačne vyplácaným výnosom
Ak hľadáte spôsob, ako bezpečne zhodnocovať svoje úspory a zvýšiť svoj bežný príjem, zvážte zabezpečené dlhopisy skupiny BizPartner Group, ktorá za hodnotu svojich dlhopisov ručí svojimi vlastnými nehnuteľnosťami. Ich hodnota zároveň vždy prevyšuje hodnotu vydaných dlhopisov, čo ich držiteľov chráni aj v prípade poklesu cien nehnuteľností. Ručenie je od prvého momentu a po celú dobu trvania investície zabezpečené skutočnými nehnuteľnosťami, nie plánmi ani budúcimi projektami.
Dôležité je tiež podotknúť, že na nehnuteľnostiach, ktoré tvoria zábezpeku voči vydaným dlhopisom, nie sú zapísaní žiadni iní veritelia ako inštitúcie či banky, čo poskytuje držiteľom dlhopisov maximálne zabezpečenie investície.
Skupina BizPartner Group, ktorá je na Slovensku aktívna už od roku 2007, týmto spôsobom dokázala eliminovať najväčšie riziká, ktoré sa na trhu dlhopisov momentálne vyskytujú. Jej investori sa okrem vysokej miery bezpečnosti tešia aj atraktívnemu fixnému výnosu, na ktorý nemusia čakať niekoľko rokov, ale je im vyplácaný pravidelne každý mesiac.
Viac informácií o zabezpečených dlhopisoch skupiny BizPartner Group nájdete na ich webovej stránke.