Nezávideniahodná pozícia
KDH sa v parlamente ocitlo v ťažkej situácii. Je totiž v opozícii, kde dominujú najmä liberálne strany PS a SaS. „KDH s nimi musí spolupracovať, za to však schytáva kritiku niektorých konzervatívnych komentátorov či inštitúcií, ktoré hnutie označujú za kolaborantov s liberálmi. Aj preto sa pri niektorých veciach spoluprácou s vládou snaží udržať si konzervatívnych voličov,“ vysvetlil politológ Miroslav Řádek.
Podľa neho bude chcieť hnutie balansovať celé volebné obdobie. „Ak KDH ukáže schopnosť konštruktívnej spolupráce, tak mu jeho voliči odpustia aj kooperáciu so Smerom a SNS,“ uzavrel Řádek.
Mali by plniť svoj program
KDH by sa malo usilovať plniť svoj program. To, čo je v súlade s programom hnutia, by malo podporiť a čo nie je v súlade, tak nepodporiť. To je základné pravidlo aj pre opozičnú politickú stranu. A či to neodradí voličov? Treba hovoriť o konkrétnych veciach. Lebo takto všeobecne to je ľahké povedať a potom je ťažšie sa rozhodovať.
Stoja pred ťažkou dilemou
V situácii, keď ide o právny štát, je pozícia KDH pre mňa ťažko pochopiteľná. V tom liste bagatelizovali situáciu. Tento postoj je oveľa závažnejší než to, že podporujú SNS v otázke medveďov, kde ide o populistickú záležitosť. V opozícii sa konzervatívnemu KDH nespolupracuje dobre s liberálnymi politickými stranami. Im je hodnotovo bližší Smer a Hlas. V otázkach právneho štátu však nemôžu robiť nič iné, len protestovať proti tomu, čo Smer robí. Fico veľmi dobre vie, akým spôsobom má na KDH ísť. To ním spomínané vykosťovanie KDH sa týka toho, či strana povýši konzervativizmus nad hodnoty právneho štátu, alebo naopak.