Podľa súčasného zákona sa rekreačný poukaz vydáva na fyzickú osobu a je neprenosný. Nárok naň majú zamestnanci, ktorých pracovný pomer u zamestnávateľa trvá nepretržite najmenej dva roky. Rekreačné poukazy boli zavedené od roku 2019. Príspevok na rekreáciu je vo výške 55 % oprávnených nákladov, najviac však do výšky 275 eur za kalendárny rok.
Poslanci, ktorí spomínané novely zákonov navrhujú, hovoria: „Prenositeľnosť rekreačného poukazu na rodiča zamestnanca má plošne podporiť možnosť využívania rekreačného poukazu zamestnanca a maximalizovať efektivitu jeho pozitívnych vplyvov. Vďaka možnosti prenosu rekreačného poukazu bude mať rodič zamestnanca s nižším disponibilným príjmom väčšiu možnosť zúčastniť sa aspoň na jednej rekreácii počas roka, ktorá je potrebná na regeneráciu fyzických a psychických síl a zvýšenie kvality jeho života.“ Za návrhmi zmien stoja poslanci koaličnej SNS Andrej Danko, Rudolf Huliak, Dagmar Kramplová a Adam Lučanský.
Záujem o kvalitný oddych
Rekreačný poukaz od zamestnávateľa chce tento rok na rekreáciu využiť 35 % zamestnaných Slovákov. Ďalších 26 % túto možnosť zvažuje. Ak by sa poukaz stal prenosný na rodičov, až dve tretiny opýtaných by ich rodičom venovali. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky pre pracovnú agentúru Maxin’s Group, pričom ak by bola takáto možnosť, svoj poukaz by rodičom určite venovalo 40 % opýtaných, ďalších 26 % volilo odpoveď skôr áno.
Po takomto využití poukazu by skôr nesiahlo 12 % opýtaných a rovnaký počet účastníkov prieskumu túto možnosť odmietol. Väčšina zamestnancov (90 %) si môže zvoliť ubytovanie, v ktorom chce stráviť dovolenku, s využitím rekreačného poukazu. Iba 10 % opýtaných musí využiť poukaz v rekreačných zariadeniach preferovaných zamestnávateľom.