Po roku vojny medzi sudánskou armádou (SAF), vedenou generálom Abdalom Fattáhom Burhánom a polovojenskými Silami rýchlej podpory (RSF), ktorým velí jeho bývalý zástupca Muhammad Hamdán Daglú, krajina zažíva "krízu epických rozmerov...spôsobenú výlučne človekom," uviedla Rosemary DiCarlo, námestníčka generálneho tajomníka OSN pre politické záležitosti a budovanie mieru. "Bojujúce strany odignorovali opakované výzvy na skončenie nepriateľstva... Namiesto toho zintenzívnili prípravy na ďalšie boje, pričom SAF aj RSF pokračujú v nábore civilistov," povedala DiCarlo.
DiCarlo vyjadrila znepokojenie najmä nad správami o možnom bezprostrednom útoku RSF na al-Fašír, posledné hlavné mesto z piatich štátov Darfúru, ktoré RSF ešte nemá pod kontrolou. Tieto správy podľa nej "vyvolávajú obavy zo vzniku nového frontu v konflikte". Al-Fašír slúži ako regionálne centrum humanitárnej pomoci pre Darfúr, ktorý je domovom približne štvrtiny zo 48 miliónov obyvateľov Sudánu. Až donedávna bolo mesto pomerne málo zasiahnuté bojmi a poskytovalo dočasný domov veľkému množstvu utečencov. No od polovice apríla sú v okolitých dedinách hlásené bombardovanie a zrážky.
"Odvtedy sa neustále objavujú správy o ozbrojených stretoch vo východnej a severnej časti mesta, v dôsledku ktorých bolo vysídlených viac ako 36.000 osôb," povedala Edem Wosornu, riaditeľka Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí. Uviedla, že Lekári bez hraníc ošetrili v posledných dňoch v al-Fašíre viac ako 100 zranených. "Celkový počet zranených civilistov je však pravdepodobne oveľa vyšší," vyhlásila.
DiCarlo dodala, že boje v al-Fašíre "by mohli rozpútať krvavé spory medzi komunitami v celom Darfúre" a ďalej brzdiť distribúciu humanitárnej pomoci v regióne, ktorý je už aj tak na pokraji hladomoru. Vojna medzi sudánskou armádou a RSF sa začala vlani 15. apríla. Podľa expertov OSN už o život prišli tisíce ľudí. Vojna tiež vyhnala z domovov viac ako 8,5 milióna ľudí a zničila už aj tak krehkú sudánsku infraštruktúru.