Členovia snemovne hlasovali o troch návrhoch zákonov vyčleňujúcich celkovo vyše 95 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine, Izraelu a spojencom USA v indo-tichomorskom regióne. Prijali ich spolu so zákonom týkajúcim sa priorít zahraničnej politiky a národnej bezpečnosti.
Balík štyroch zákonov teraz pošlú Senátu, kde je schválenie v najbližších dňoch takmer isté. Prezident Joe Biden prisľúbil, že ho okamžite podpíše, pripomína agentúra AP.
Návrh týkajúci sa Ukrajiny a ďalších štátov v jej okolí zahŕňa 23 miliárd dolárov na doplnenie amerických zbraní, zásob a vybavenia. Vyše 11 miliárd vyčleňuje na financovanie konkrétnych vojenských operácií USA v regióne a takmer 14 miliárd na pomoc Ukrajine pri nákupe moderných zbraňových systémov a ďalšieho vojenského vybavenia.
V prípade Izraela je nová pomoc USA za 26,4 miliardy dolárov zameraná najmä na posilnenie jeho systému protivzdušnej obrany. Zakazuje tiež vyplatenie financií Agentúre OSN pre pomoc palestínskym utečencom (UNRWA).
Balík pre indo-pacifický región zahŕňa opatrenia proti krokom Číny, na vývoj ponorkovej infraštruktúry a vojenskú pomoc pre Taiwan a ďalších kľúčových spojencov USA v oblasti.
Senát Spojených štátov odobril balík pomoci s podobnými opatreniami, aké schválila snemovňa, už vo februári. V dolnej komore Kongresu ho však blokovali krajne pravicoví republikáni. Predseda snemovne Mike Johnson čelil rastúcemu tlaku Bieleho domu aj viacerých kongresmanov, aby dal o balíku hlasovať. Po oznámení, že tak tento týždeň urobí, ho časť republikánskych kolegov vyzýva, aby odstúpil.