Muškáty patria dlhodobo medzi najobľúbenejšie kvitnúce rastliny. Vieme ich nájsť v mnohých farbách a tvaroch, rastú rýchlo, kvitnú bohato a nepretržite od jari do jesene, sú odolné a navyše aj nenáročné na starostlivosť. Na to, aby vaše muškáty prekvitali, nemusíte byť expertom. Táto rastlina totiž dáva aj záhradným nováčikom pocit úspechu, stačí sa riadiť niekoľkými tipmi. O rady a tipy ako na muškáty sa s nami podelili odborníci z iniciatívy Pelargonium for Europe.
Kedy je najlepší čas sadiť muškáty?
Pri príchode prvých teplých jarných dní možno cítite nutkanie začať s ich výsadbou, avšak pozor, muškáty nemajú radi chlad, tak sa netreba príliš ponáhľať. Mali by sa vysádzať až vtedy, keď už v noci nemrzne a denné teploty sa pohybujú nad 10 °C. Ak ale čakanie nie je vašou doménou a už ste ich vysadili, v prípade potreby ich ochráňte pred mrazmi, napríklad záhradnou fóliou. Ak však očakávate veľké ochladenie, mali by ste rastliny dočasne umiestniť do chráneného interiéru.
Aké miesto je pre muškáty ideálne?
Muškáty citlivo reagujú na nedostatok svetla. Čím viac slnka im doprajete, tým bohatšie kvitnú. Aby ste sa mohli v krátkom čase tešiť z bohatého zakvitnutia, kúpte si rastliny dobrého rastu s množstvom púčikov a hustými listami na stonkách. Muškátom sa darí najlepšie na slnečnom mieste. Poradia si však aj v polotieni. Muškáty nemajú veľmi radi priamy dážď. Strechu nad hlavou počas daždivých dní ocenia najmä odrody s veľkými alebo dvojitými kvetmi.
Ako správne zalievať muškáty?
Muškáty si dokážu v listoch a stonkách udržať veľa vlahy, takže pár dní bez vody dokážu zvládnuť bez väčších problémov. Avšak na to, aby bohato kvitli, je nutné pravidelne ich zalievať. Vo veľmi horúcich letných dňoch sa odporúča zalievať ich ráno aj večer. Zásobníky vody a automatické zavlažovacie systémy môžu výrazne znížiť frekvenciu potrebného polievania. Tip: Na polievanie je ideálna dažďová alebo odstáta voda.
Odstraňujte zvädnuté a poškodené kvety a listy
Pre dokonalý vzhľad, optimálne zdravie a maximálnu silu kvetov je pravidelné odstraňovanie zvädnutých alebo poškodených kvetov či listov dôležité z troch dôvodov. Po prvé, muškáty po ich odstránení jednoducho vyzerajú lepšie. Po druhé, zabraňuje to rozširovaniu chorôb. Vo vlhkých podmienkach majú zvädnuté kvety a listy tendenciu zlepovať sa, čo vytvára ideálne podmienky pre hubové ochorenia. A po tretie, ich odstraňovaním výrazne zvyšujete tvorbu nových kvetov.
SÚŤAŽÍME na Facebooku – Život s kvetinami!
Otestujte si vaše znalosti o muškátoch a zapojte sa do jarnej súťaže na našom Facebooku! Stačí správne odpovedať na súťažnú otázku a ste v hre o 15 muškátov (rôzne odrody/farby) aj s kvetináčmi (rôzne druhy) pre každého výhercu. Súťaž prebieha od 22. apríla 2024 do 29. apríla 2024. Viac na FB Život s kvetinami (podmienky súťaže).
Tip na dekoráciu: Kvetináč v rustikálnom štýle s farebnými kamienkami
Premeňte svoje muškáty na úžasné dekorácie zdobené klenotmi. Odrežte prúžky samolepiacej pásky zo sklenených vlákien a prilepte ich na terakotový kvetináč tak, aby kúsok prečnievali. Zarobte si omietku podľa pokynov na obale. V ochranných rukaviciach a pomocou špachtle naneste omietku po celej vonkajšej strane kvetináča, aby ste vytvorili drsný, štruktúrovaný povrch. Následne na tento povrch rozmiestnite a vtlačte sklenené kamienky a korálky. Omietku nechajte stvrdnúť, jej zvyšky na kamienkoch a korálkach očistite kyselinou citrónovou. Do vyzdobeného kvetináča vložte muškát.
Ďalšie tipy na letné muškátové dekorácie nájdete na facebookovej stránke iniciatívy Pelargonium for Europe – Život s kvetinami.