Robert Fico sa svojej ministerky vehementne zastáva. Podľa neho je predmetom nevyberaných útokov, pričom ju ohadzujú všetkou možnou špinou, ktorá existuje. Pomenoval aj dôvody. „Je to ministerstvo, ktoré chce robiť slovenskú národnú kultúru, a nie kultúru transsexuálov, zvrhlosti a vulgárnosti. Je mi ľúto, že takto po vás idú,“ povedal na margo jej kritikov.
„Nič si z toho nerobte, sú to duchovní bezdomovci a nekultúrni ľudia, ktorí netušia, o čom je skutočná slovenská kultúra. Netušia, na čom je táto krajina postavená. Preto budete mať moju plnú podporu, ak budete pokračovať v robení slovenskej kultúry,“ vyhlásil. U oponentov vyvoláva najbúrlivejšie reakcie zákon o RTVS. Návrh má vláda prerokovať v stredu na výjazdovom rokovaní.
Tŕň v oku
Podľa najnovšieho prieskumu má práve Martina Šimkovičová najväčšiu nedôveru spomedzi všetkých členov vlády. Sociológ Martin Slosiarik z agentúry Focus hovorí, že je to spôsobené niekoľkými faktormi. „Prvýkrát sme to merali v novembri, pár týždňov po nástupe. Zaujímavé je, že tá dôvera, respektíve nedôvera sa zásadne nemenila v prípade koaličných strán. U voličov Hlasu je však od začiatku podstatne horšia než u priaznivcov Smeru a SNS,“ uviedol pre Nový Čas. Primárne stráca voličov opozičných strán.
„Najvýraznejšie u podporovateľov KDH. Ešte v novembri jej vyjadrovali dôveru na úrovni 24 percent, teraz to už boli len 4 percentuálne body. Ide o veľký pokles.“ Podotýka, že z prieskumu nemožno odčítať príčiny: „Určite ju ľudia posudzujú z hľadiska tých vecí, ktoré vnímajú za posledné mesiace. Sú to politické kroky a rozhodnutia, ktoré sa nestretávajú s dôverou primárne u opozičného spektra. Hypoteticky to môžu byť veci, ktoré sa týkajú personálnych výmen, či zákon o RTVS.“
Martina Šimkovičová sa hneď po nástupe do funkcie stala terčom masívnej kritiky. Jej výkon funkcie vyvoláva v časti spoločnosti vlnu nevôle. Čoskoro by mala čeliť aj odvolávaniu v parlamente, po ktorom dlho volá opozícia. „Je to ministerka, ktorá šíri nenávisť, rozdeľuje ľudí, hrá sa na národniarku, ale žije v Rakúsku, a o slovenskej kultúre naozaj nič nevie,“ vyhlásil líder SaS Branislav Gröhling.
Názor politológa na druhej strane →