Člen Súdnej rady Peter Šamko o nominácii Harabina nevedel. „Zásada je, že tí, čo sú volení parlamentom, prezidentom a vládou, by nemali byť politici. Myslím si, že pán Harabin sa už stal politikom tým, že dvakrát kandidoval za prezidenta. Nie je celkom vhodné, aby boli politici v Súdnej rade,“ povedal pre Nový Čas.
Andrej Danko sa krátko pred prvým kolom prezidentských volieb vzdal v prospech Štefana Harabina. Už vtedy sa špekulovalo, že mu za to ponúkol niečo na revanš. Podľa politológa Grigorija Mesežnikova je to potvrdenie toho, že vládna koalícia robí revíziu. „Ide o politický revanš proti demokratickým silám. Vypĺňajú inštitúcie právneho štátu svojimi politickými lojalistami,“ vyhlásil.
V súčasnosti je Súdna rada obsadená, má 18 členov. Žiadnemu z nich sa nekončí funkčné obdobie, dvom členom najskôr o rok. Možností, ako sa dá nový člen do nej dosadiť, je viacero. Niekto sa môže funkcie vzdať dobrovoľne alebo niekoho odvolajú. Svojich zástupcov môže odvolať Národná rada, vláda a prezident.
Harabin viedol Súdnu radu od jej vzniku v rokoch 2001-2003. V tej dobe bol aj predsedom Najvyššieho súdu. Neskôr získal stoličku ministra spravodlivosti v prvej Ficovej vláde. Tohto postu sa vzdal v roku 2009, keď ho Súdna rada opätovne zvolila za predsedu Najvyššieho súdu. Zároveň sa automaticky opäť stal aj predsedom Súdnej rady, kde pôsobil do roku 2014.
Práve jeho kontroverzné pôsobenie v čele justície viedlo Smer k novele, ktorou rozdelila funkciu predsedu Najvyššieho súdu a Súdnej rady. Z toho dôvodu už nebol opätovne zvolený. Z verejného života sa na istý čas stiahol, no potom dvakrát neúspešne kandidoval za hlavu štátu.