Vo februári zaznamenali meteorológovia kvitnutie liesky obyčajnej, jelše lepkavej, vŕby rakytovej, drieňa obyčajného, na západe Slovenska aj zlatovky previsnutej a slivky trnkovej. "Ojedinele baza čierna od 20. februára začala vytvárať prvé listy," uviedli.
Ku koncu februára SHMÚ lokálne pozoroval pučanie púčikov hrabu obyčajného, ruže šípovej a orgovánu obyčajného. V tretej dekáde februára plne kvitla aj snežienka jarná.
V marci začali kvitnúť hrab obyčajný, smrekovec opadavý, breza previsnutá, jaseň štíhly, slivka trnková a ojedinele dub letný, zimný. "Najväčšia odchýlka nástupu fenologickej fázy od normálu (1991 - 2020) u brezy previsnutej bola zaznamenaná na stanici Stará Bystrica, a to o 41 dní, na stanici Stupava o 22 dní a na stanici Kecerovce o 19 dní," zhodnotili meteorológovia.
Ruža šípová si v polovici marca vytvárala listy. Neskôr tak robili aj lesné dreviny ako hrab obyčajný, vŕba rakytová, hloh obyčajný, ostružina malinová, pagaštan konský, smrekovec opadavý, orgován obyčajný a ojedinele lipa malolistá. "Pri lesných drevinách nastupovali jarné fenologické fázy v porovnaní s normálom o desať až 20 dní skôr," tvrdí meteorologický ústav.