Zámerom vlády je podľa predsedu PS Michala Šimečku vytvoriť štátnu televíziu so spravodajstvom, ktoré nebude verejnoprávne. PS je ochotné ísť aj do protestných zhromaždení, záleží to však od dohody v opozícii. Šimečka vyjadril podporu zamestnancom Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Ústava SR by mohla byť podľa PS porušená napríklad pri funkcii riaditeľa RTVS, ktorý by mal prijatím zákona skončiť. Mohlo by ísť podľa hnutia o porušenie ústavného práva mať prístup k verejným funkciám.
Podpredsedníčka Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Zora Jaurová (PS) nevidí žiaden dôvod na rušenie existujúcej inštitúcie a zakladanie novej. Všetky navrhované zmeny vo fungovaní telerozhlasu by sa podľa nej dali dosiahnuť cez novelu zákona o RTVS. Dodala, že vládny návrh je v príkrom rozpore s európskym nariadením o slobode médií. Vláda takisto mení percento reklamy, ktoré môže RTVS vysielať. "Je to opäť niečo, čo by malo byť prediskutované s mediálnym trhom, čo by sa malo prijímať úplne iným spôsobom," dodala.
Riaditeľa telerozhlasu chce vláda podľa Jaurovej redukovať na "vykonávača" príkazov rady, ktorá bude obsadená politicky - vládou a koaličnou väčšinou v parlamente. "A funkciu cenzorského orgánu preberie etická komisia," myslí si. Vláda by podľa Jaurovej mala radšej riešiť systémové zmeny, ako napríklad financovanie či modernizáciu verejnoprávnych inštitúcií.
Vláda ruší Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS), z inštitúcie ide urobiť dezinformačné médium, ktoré bude šíriť provládnu a časom možno proruskú propagandu. Vyhlásil to predseda SaS a poslanec Národnej rady (NR) SR Branislav Gröhling v reakcii na schválenie návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). SaS nevylúčila, že sa pre návrh zákona obráti aj na Ústavný súd (ÚS) SR.