Extrémne výkyvy počasia a ekonomické šoky tiež prispeli k zvýšeniu počtu ľudí, ktorí čelia akútnej potravinovej neistote. V porovnaní s rokom 2022 narástol o 24 miliónov ľudí. Uviedla to najnovšia správa o potravinových krízach od Informačnej siete pre potravinovú bezpečnosť (FSIN).
Správa označila celosvetový výhľad pre tento rok za "pochmúrny". Vypracovala ju medzinárodná aliancia pozostávajúca z agentúr OSN, Európskej únie a vládnych aj mimovládnych orgánov.
Rok 2023 bol piatym po sebe idúcim rokom nárastu v počte ľudí trpiacich akútnou potravinovou neistotou - tá sa definuje vtedy, keď obyvateľstvo trpí nedostatkom potravín, ktorý ohrozuje životy alebo živobytie, bez ohľadu na príčiny či dĺžku času. Väčšinu vlaňajšieho nárastu majú na svedomí zhoršujúce sa podmienky v 12 krajinách.
Nové alebo silnejšie šoky zažili ďalšie geografické oblasti a výrazné zhoršenie potravinovej krízy nastalo v Sudáne a Pásme Gazy, uviedla pre AFP Fleur Wouterseová, zástupkyňa riaditeľa úradu pre núdzové situácie v Organizácii pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO).
Vlani bolo na pokraji hladomoru približne 700.000 ľudí vrátane 600.000 v Pásme Gazy - toto číslo sa odvtedy na vojnou zmietanom palestínskom území vyšplhalo ešte vyššie na 1,1 milióna ľudí.