Kampaň sa už začala a strany bojujú o priazeň občanov. Najhorúcejším favoritom je opäť Progresívne Slovensko, za ním nasledujú Smer a Hlas. V ohrození sa ocitla koaličná SNS. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry AKO. Prečo má líder rebríčka taký náskok?
Zaujímavosťou je, že preferencie politických strán v prípade parlamentných volieb ukazujú iné poradie. Dlhodobo je na čele Smer, pri eurovoľbách je to však iná pesnička. Opozičné PS zatiaľ vedie s výrazným náskokom a partia okolo premiéra Roberta Fica bude mať čo robiť, aby manko zmazala.
Favorit je jasný
Podľa šéfa agentúry AKO Václava Hřícha má PS prevahu preto, lebo preberá voličov ostatnej opozície. „Berú si tretinu voličov SaS, 29 percent voličov Matovičovho hnutia, 34 percent voličov Demokratov a 15 percent voličov KDH. Imidžovo je PS viac späté s europarlamentom. Možno je to spôsobené tým, že v minulom volebnom období nebolo v tom slovenskom. Preto väčšina ich komunikácie bola zo strany ich poslancov v Európskom parlamente a ľudia to s tým majú spojené,“ povedal pre Nový Čas. Dodal, že to nie je dobrá správa pre ostatné opozičné strany, lebo to všetko ide masívne na ich úkor. PS vyhralo aj posledné eurovoľby v roku 2019. Zdá sa teda, že je na najlepšej ceste víťazstvo obhájiť.
Pokiaľ ide o vládnuci Smer, ten dosiahol pred piatimi rokmi viac-menej toľko hlasov ako teraz v prieskume. Vtedy však ešte neexistoval Hlas, ktorý je na tom takmer rovnako. „Hlas je príkladom toho, že vytiahol ďalších 15 percent z nikadiaľ, pravdepodobne z nevoličov a pôjdu mu to hodiť,“ myslí si Hřích. Neodpisoval by ani strany, ktoré sú zatiaľ pod hranicou zvoliteľnosti. Nádej tak stále živia SNS, hnutie Slovensko aj Demokrati.
„Sme dva mesiace pred voľbami. Kampaň sa len rozbieha, veľká časť ľudí si ešte len teraz uvedomuje, že budú ďalšie voľby,“ skonštatoval.Účasť v eurovoľbách mávame najnižšiu z krajín EÚ. Tentoraz však strany lákajú na veľké esá, čo môže vyústiť v obrat. „Myslím si, že účasť bude okolo 40 percent. Práve vďaka tomu, že strany ako Smer, Hlas budú prvýkrát hovoriť svojim voličom, aby šli voliť. Tieto voľby začali brať vážne a dali na kandidátky to najlepšie, čo mohli dať,“ uzavrel sociológ.