Ruské jednotky dobyli Buču, ktorá leží na predmestí Kyjeva, na začiatku invázie a zotrvali tam približne mesiac. Kremeľ však odmieta, že by ruskí vojaci v Buči popravovali ľudí a zábery z mesta, ktoré sa objavili na titulkách novín po celom svete, označil za podvrh. Ľudskoprávna monitorovacia organizácia OVD-Info uviedla, že súd v Chabarovsku bude o tom, či Mingazova vezme do väzby, rozhodovať v sobotu.
Stovky Rusov bolo už zadržaných, pokutovaných alebo uväznených za kritizovanie ruskej vojenskej operácie na Ukrajine, tvrdia ľudskoprávne skupiny. Rusko totiž krátko po začiatku invázie schválilo zákony, ktoré umožňujú trestanie vedomého šírenia podľa úradov nepravdivých informácií o ruskej armáde.
Podľa AFP sa pritom zdá, že ruské úrady sa zameriavajú predovšetkým na komentáre o Buči. V marci bol napríklad jeden ruský novinár odsúdený na sedem rokov väzenia za články o údajných ruských vojnových zločinoch, ktoré zahŕňali aj Buču. Ruský opozičný politik Iľja Jašin si taktiež odpykáva vo väzení trest v trvaní osem a pol roka za podobné obvinenia, pretože o týchto tvrdeniach o Buči diskutoval vo videu zverejnenom na platforme Youtube.