11. marca 2011 iniciovalo zemetrasenie a cunami katastrofu v jadrovej elektrárni Fukušima Daiichi. Tri zo šiestich jadrových reaktorov v elektrárni boli vážne poškodené. Uvoľnil sa z nich vodík a rádioaktívne materiály, čo prinútilo verejné zložky evakuovať obyvateľov v okruhu 30 km od miesta. „Červené zóny“ tak označujú lokality, ktoré boli v okolí jadrovej elektrárne uzavreté z dôvodu obáv z rádioaktivity.
Napriek nebezpečenstvám Lukka z Manchestru sliedil po opustených nemocniciach, nákupných centrách a apartmánoch v červenej zóne, ktoré boli podľa neho nedotknuté časom. „Bol to veľmi surrealistický zážitok. Všetko zostalo bez pohybu, na stene boli kalendáre, na ktorých bol napísaný deň jadrovej katastrofy. Keď vstúpite do akejkoľvek budovy, všade na podlahe sú rozhádzané veci,“ začal opisovať mladý dobrodruh.
Lukka mal pri sebe Geigerov počítač – elektronický prístroj používaný na detekciu a meranie ionizujúceho žiarenia, aby sa uistil, že nevchádza do priestoru, ktorý by mu mohol ublížiť. „Museli sme si dávať veľký pozor na to, ako sú niektoré oblasti vyžarované. Bolo to také neskutočné. Vošli by ste do nákupných centier a tam by mali potraviny na poličke. Všetko zostalo na svojom mieste. Každá budova, do ktorej sme vošli, bola naozaj zvláštna,“ dodal Lukka.
Pokračovanie Lukkovej výpravy si prečítate na ďalšej strane článku!