Počas prieskumu našiel Lukka aj jadrový bunker, ktorý považuje za školiace stredisko. „Vstúpili sme do veľkej presklenej budovy, ktorá mala vo vstupnej hale model reaktora. Boli sme blízko elektrárne, ktorá vybuchla. Prechádzali sme sa po budove a boli tam miestnosti, v ktorých boli nukleárne riadiace jednotky. Nikdy som neskúmal takúto oblasť a nemal som strach, ale nemocnica bola naozaj strašidelná. Vidieť všetky veci, ako sú staré tašky, kabáty a iné veci, vás rozruší. Nie som typ človeka, ktorý by sa rozčuľoval, ale cítil som sa veľmi smutný, keď som sa tam prechádzal,“ vysvetlil.
FOTOGRAFIE Z MIESTA ČERVENEJ ZÓNY SI MÔŽETE POZRIEŤ V NAŠEJ GALÉRII!
Nehoda bola podľa jadrového fyzika Dr Ferenca Dalnokiho-Veressa najvážnejším incidentom od Černobyľu. Poškodené reaktory v elektrárni sú stále horúce a nachádza sa v nich množstvo roztaveného jadrového paliva a úlomkov, ktoré si vyžadujú neustále chladenie. Podzemná a dažďová voda, ktorá dopadá na zasiahnuté reaktory a turbíny, je tiež rádioaktívna. V súčasnosti je voda uskladnená v nádržiach.
Veľká oblasť okolo elektrárne Fukušima nebude obývateľná najmenej 100 rokov. Neobmedzený prístup do červenej zóny je povolený len do oblasti s rozlohou jednej míle štvorcovej v blízkosti hlavnej železničnej stanice Futaba, ktorá bola znovu otvorená v roku 2020, aby sa prvýkrát od katastrofy opäť spojila so zvyškom regiónu. Viac ako 160 000 ľudí muselo po katastrofe z miesta nehody utiecť.