Režim inkognito vo webových prehliadačoch sľubuje, že môžete na internete pokojne surfovať bez toho, aby sa o tom niekto dozvedel, aspoň to si väčšina ľudí myslí. Či už hľadáte darček k narodeninám pre svoju polovičku alebo navštevujete stránky, o ktorých nehcete, aby niekto vedel, história ostane čistá. Ako píše portál LADbible, zdanie môže niekedy klamať. Realita je totiž úplne iná.
Prehliadače Google Chrome, Firefox či Safari, vás vždy po otvorení okna malým písmom informujú o malej výnimke, ktorá sa týka ochrany súkromia. Platí totiž, že poskytovatelia internetu, prevádzkovatelia webových stránok a zberatelia údajov dát môžu stále sledovať vašu aktivitu. A to aj napriek zapnutému inkognito režimu.
Takže veľkú vedu za bežnou funkciou nehľadajte. Dokáže totiž len odstrániť históriu vyhľadávania a súbory cookie hneď po zatvorení okna. Napriek tomu, že užívatelia sú o tom informovaní, množstvo ľudí verí, že ich inkognito režim dokáže úplne ochrániť. Podľa štúdia z roku 2018, do tejto skupiny patrí až 62% výskumnej vzorky.
V skutočnosti stále je dohľadateľná vaša IP adresa a aj čiastočné informácie o výsledkoch vyhľadávania, ktoré fungujú ako odtlačky prstov. Podľa pravidiel GDPR môžu poskytovatelia internetu uchovávať údaje tak dlho, ako je to pre nich nevyhnutné. Musia však zdôvodniť, prečo si dáta ponechávajú. Takýmto spôsobom si ich vláda alebo polícia môžu kedykoľvek vyžiadať. Z toho vyplýva, že síce sa o vaše aktivite nemusia dozvedieť iní členovia domácnosti, no pre tretie osoby to nie je žiaden problém.